• Anonym (Dissad)

    Försöker och försöker - hon vill men sen dissar hon mig

    Vill nog mest bara skriva av mig och få någon annans reflektion över situationen. Så här ligger det till. Vi är gifta sen 5år, varit tillsammans över 10år, 3 barn (2år - 8år) och hus. Vi har båda jobb som vi tycker är ok - men inte mer. Vi har som alla andra småbarnsföräldrar haft upp o ner i samlivet, med torra perioder och tvärtom. Nu har vi haft en låååång period där sex, intimitet och närhet har varit på sparlåga. Vi har haft sex 3ggr sen i våras och det beror nog mest på min del än fruns. Jag har inte haft lusten då jobb och andra måsten har kvävt mig. Frun har heller inte under perioden försökt nämnvärt att närma mig. Vi har ändå haft det bra tillsammans, skrattat, och mått bra i varandras sällskap

    Sen början av augusti har frun önskat att jag håller om henne mer och närmar mig henne igen. Eftersom jag inget mer önskar så började jag verkligen att tänka så och göra så. Sakta, sakta började lusten landa hos mig igen och tillslut kunde jag andas fritt igen. Eftersom det var länge sedan vi hade sex så har jag sagt att vi kunde lägga oss tidigt en kväll, direkt efter barnen, så jag kunde ge en varm oljemassage över hela hennes kropp - detta skulle hon älska säger hon. MEN varje gång jag föreslår "att ikväll så vill jag ge dig en skön massage" så slingrar hon sig - hittar konstigare och konstigare ursäkter. Ikväll var det tänkt att jag skulle ge henne massage men hon somnade vid matbordet(!!)  Jag fick bära in henne i sovrummet, lägga på henne filten och nu sover hon. Känslan att hon gör en fake är stor!! Vad beror detta på? Skall detta reta mig på något sätt? Att vilja ha henne ännu mer? Fattar noll!? Nu har det hänt så många gånger, säkert 10 gånger sen slutet av juli och början av augusti. Jag har pratat med henne om detta men hon total förnekar att det skulle vara något. Hon börjar istället trassla in sig i den aktuella orsaken till varför hon inte kunde just den kvällen osv..  Jag har sagt att "Nu ikväll vill jag att vi lägger oss och inget får hindra oss nu". Hon lovar men sen på kvällen  så sten somnar hon och snarkar högt. Jag kan hålla om henne och det går bra men när jag sakta börja smeka henne över ryggen, magen, brösten så .... Zzzzz....  visst kan jag bara hålla om henne och inte göra mer - men vi närmar oss inte varandra mer intimt då.

    Nu har jag tröttnat och jag kan se i stjärnorna efter att hon skulle ta ett initiativ. Jag tyckte jag hade försakat kärlekslivet och ville verkligen hitta tillbaka men hon ger mig kalla handen. Nu känner jag att hon har bränt så många broar att jag tar ett steg tillbaka - vilket kommer leda till att vi lever ännu mer var och en för sig. Hon skriver sms 2-3 ggr per dag för att säga hur mycket hon älskar mig och längtar efter mig - men gör inget för att bekräfta det mer intimt. Kramar och pussar finns men stannar där.

    Är det någon därute som kan ge mig ett råd vad jag gör nu?

  • Svar på tråden Försöker och försöker - hon vill men sen dissar hon mig
  • Anonym (tjej)

    Jag tror inte felet ligger hos dig, TS....Få inte låg självkänsla pga det här nu. Jag skulle vara glad att ha en man som är så uppmärksam som du verkar vara.

  • Anonym (Dissad)
    Anonym skrev 2012-08-28 10:49:15 följande:
    Ingen massage, inget förutbestämt.

    Krav är avtändande.

    Och man känner krav.

    Jag älskar sex, men min man blir kåt så mycket fortare än  mig

    vilket leder till att jag ofta inte vill ha sex.

    Varför?

    För att så fort han tänder till känner jag mig tvungen att  bestämma mig för

    om jag kommer vilja ha sex så jag kan avsluta i tid om jag inte vill.

    DET slutar då alltid med att jag INTE vill.

    Bryt mönstret med din fru, sluta tjata om massagen.

    Lägg dig hos henne, ge henne en puss & en klapp och avsluta sen.

    Ta det successivt.

    Då kommer henne tankebanor förändras & kraven släppa.
    Tack för svar.

    Absolut. Krav kväver. I know...

    Jag har lagt mig hos henne hela våren/sommarem - gett en puss, kram och godnatt. På morgonen en puss på bröstet och sedan godmorgon och sedan försvinner ut i köket med att koka kaffe och fixa frukost. Nu försöker jag vara lite mer. Små steg men ... ja, det kanske bara är den där klappen och kramen som gäller. Det kanske blir bäst så.
  • Anonym (Dissad)
    Finis skrev 2012-08-28 10:58:26 följande:
    Hålla hand. Fotmassage i soffan. Massera axlarna påklätt när hon sitter i köket. Be henne lägga huvudet i ditt knä och smek hennes hår. Be henne krypa upp i famnen i soffan och håll bara om. Typ sånt.
    Oljemassage och duschar är ett tydligt NO just nu. Det kan ta tid.
    Men då gör jag rätt nu då. Allt du skriver fram till och med  "Typ sånt"  - gör jag. Precis det + att jag finns mycket mer i vardagen. Jag sköter alla barnens aktiviteter, handlar och sköter tvätten (tvättar, torkar, stryker och lägger in i skåp) + städ av badrum "ligger på mig". Jag har mycket mer ork på kvällarna till det.
  • Anonym (Dissad)
    Finis skrev 2012-08-28 11:13:04 följande:
    Är hon deprimerad kanske?
    Hm. Ja, kanske... frågan går inte bara o vifta bort i alla fall.
  • Anonym (Dissad)

    Okej - förvirringen fortgår

    ... jag skickade ett sms för en liten stund sedan och undrade om hon ville hitta på något ikväll, se en film eller laga någon god mat ihop.

    Fick svar nu.

    "Hej älskling, vill hemskt gärna göra något ikväll. Mat vore toppen! :)))   saknar DIG och din värme. <3 Vill du koja med mig sen? <3  Ses ikväll! Puss"

    Så här kan det vara... som ni kanske förstår så är det svårt att tyda. Efter 10 år tillsammans vill man ju inte framstå som en idiot. Tidigare så betydde detta en härlig kväll som förmodligen slutar med härligt sex. Nu vet jag inte alls vad hon vill. Jag låter henne styra kvällen. Förmodligen händer det inget "extra" - men att laga god mat är ju aldrig fel... jag ser det så  Solig

  • Anonym (Dissad)
    Finis skrev 2012-08-28 11:50:29 följande:
    Tänkte på att hon är så trött också.
    Du har rätt. Hon är mer trött nu än vad hon var direkt efter graviditeten. Jag skulle vilja att hon började träna mer. Det skulle motverka trötthet och eventuell depression. Tröttheten kan ju bero på depression.
  • Roger Knorren

    Saknar hon också intimiteten? och då menar jag inte sexet (i för sig också en bra fråga), men mer intimiteten i allmänhet. Mellan dig och henne. Du skrev att ni kan skratta tillsammans och att du håller om henne. Känner du i denna stunder att hon är borta? Eller känner du då en enhet mellan er?

    Jag skulle kolla först om det är någonting fysiskt eventuellt i kombination med psykiskt. Sjukdom? depression?

    Hur är hon på jobbet? Trivs hon där eller har det blivit också där mindre och mindre. Detsamma mot barnen och vänner och släktningar?

    Fortsätt iaf med hålla om henne, pussar och med att säga att du älskar henne!

    Lycka till

  • Anonym (Dissad)
    Roger Knorren skrev 2012-08-28 12:03:00 följande:
    Saknar hon också intimiteten? och då menar jag inte sexet (i för sig också en bra fråga), men mer intimiteten i allmänhet. Mellan dig och henne. Du skrev att ni kan skratta tillsammans och att du håller om henne. Känner du i denna stunder att hon är borta? Eller känner du då en enhet mellan er?

    Jag skulle kolla först om det är någonting fysiskt eventuellt i kombination med psykiskt. Sjukdom? depression?

    Hur är hon på jobbet? Trivs hon där eller har det blivit också där mindre och mindre. Detsamma mot barnen och vänner och släktningar?

    Fortsätt iaf med hålla om henne, pussar och med att säga att du älskar henne!

    Lycka till
    Bra frågor.
    Jag måste verkligen tänka efter.....    det är nog så att hon är lite mer "borta" då jag håller om henne i soffan eller om jag ber henne sätta sig i mitt knä. Det har nog blivit mer så än vad det var tidigare. Hon söker inte upp mig för att få närhet om du förstår vad jag menar. Finns jag där så kommer hon inte så ofta fram. Förut kunde hon lägga sin hand mot mitt bröst när vi satt i soffan och det är sällan hon gör nu. Nu lutar hon sig mot mig men hennes armar / händer söker inte mig. En enhet mellan oss (bra beskrivit) finns inte som tidigare. Hm, sorgligt men det stämmer när jag tänker på det.

    Jobbet för henne är ok. Hon arbetar som lärare på skola och det är upp o ner dagar. Men inget som trycker ner henne i skorna. Hon bär inte så ofta med jobbet hem. Mot barnen har hon helt klart mindre tålamod än vad jag har - men samtidigt så kanske jag har för mycket tålamod. Där är jag osäker.

    Men det svåra är att komma igenom skalet hos henne - hon har aldrig pratat så mycket om känslor. Hon käkar heller taggtråd än att våga öppna sig. I hennes familj pratar man inte om känslor eller visar dem för mycket. Det är väl det som gör det hela så pass svårt. Att se igenom en sten.

    Ja, jag kommer alltid säga att jag älskar henne och jag kommer alltid finnas där för henne. Men ibland känner jag mig så låst. Det finns nätter då jag har inte kunnat somnat utan istället sätt mig upp på motorcykeln och med full frihet gett mig ut i natten. Något som hon säger sig aldrig förstå.
Svar på tråden Försöker och försöker - hon vill men sen dissar hon mig