Inlägg från: Veritaslux |Visa alla inlägg
  • Veritaslux

    Vad för kläder för bebis i höst/vinter

    Jag håller med Daimstrut om att du kan vänta med vinteroverall. Vad än butikerna säger, en overall finns alltid att få tag på om det kniper, hela www ligger där, ett klick bort, så det är klart det finns kläder när du behöver! Jag hade två overaller till min dotter förra året. Först en tunnare i fleece och sedan en tjock vinteroverall. Den senare fyndade jag på Tradera för 1 kr (!) vilket var en ok summa eftersom vi använde den typ två-tre gånger. Små barn sitter mycket i vagn och med åkpåse blir det alldeles för varmt med tjock vindtät overall+åkpåse. Vi använde den när temperaturen kröp ner till -10 och vi var ute och gungade och åkte pulka, vilket som sagt var ett fåtal gånger...

    Sedan köpte jag ett skalset på Pop.s rea som var stort i våras och passar ännu. Perfekt framförallt med byxorna och en vindfleece när dottern började krypa.  

    Åkpåsen köpte jag för övrigt sent också, först när vi bytte till sittdelen vilket var i december. Innan dess räckte det bra med filt + stänga locket på mjukliften som vi hade i liggdelen... 


    Mamma till underbar dotter född 19 juni 2011
  • Veritaslux
    stinaa skrev 2012-09-02 20:01:56 följande:
    Hoppar in här med en fråga, vad är footsack? :)
    Har även lite samma funderingar som TS med en dotter på tre månader, tex vad har man på fötterna? Känns som att vanliga strumpor blir för kallt.
    Fleeceoverallen hade inbyggda "fötter" den tjockare overallen hade "tossor" man kunde ta av. Tossor är som en blandning mellan sockar och skor, som tofflor fast mjuka. Brukar finnas att köpa löst, om man inte har till overallen. 

    Footsack har inte jag använt men funderar på att köpa nu när dottern är mer påklädd. Den är som en ofodrad påse, brukar finnas som tillbehör till olika vagnar.
    Mamma till underbar dotter född 19 juni 2011
  • Veritaslux
    cottongrass skrev 2012-09-02 21:28:19 följande:
    Vi har två mjukliftar som ska gå att göra om till åkpåsar. Men jag är inte säker på att vi ska använda dem på det sättet.

    Efter lite googlande på footsack så verkar det vara någonting man spänner över fötterna? Vi har ett vindskydd till sittvagnen, kanske är samma sak? Om vi inte använder sittliftarna/åkpåsarna så köper vi kanske två fårfällar som de får sitta på, och så rejäl filt (ylle?) utanpå. Bor i Norrköping så det är ofta runt nollan, men de senaste vintrarna har varit riktigt kalla.

    Stinaa frågade om strumpor. Kan du inte ta ett par yllesockor utanpå strumporna? Många fleeceoveraller sådana att man viker över mudden. Borde bli varmt nog!

    Minza83, jag handlar gärna begagnat så här första vintern. Mina tjejer är lite mindre än andra 4-månaders, eftersom de bara vägde 2300 g vid födelsen. Jag köpte strlk 68 i fleeceoverallen, tror du ändå att det är 80 som gäller i andra uppsättningen (andra halvan av vintern)? Om jag köper skalplagg typ PoP kan de väl ha dem fram till april-maj (dvd till 1 år)?
    Jag tror 80 kommer bli alldeles för stort! Po.p är dessutom stora i storleken, de är inte lika stora nu (de har precis anpassat sina storlekar) men köper du begagnat kommer de ju vara minst en säsong. Min dotter är lite mindre än medel, men inte jätteliten. Hon är ganska nätt dock. Köpte 74 på skalkläder på rean i vintras och de har hon fortfarande (byxorna kunde hon gömma sig i när jag köpte dem, hahah). Hon har en vindfleece i 74 som passar bra (fortfarande lång i muddarna!). Hon har fått en i strl 86 och den drunknar hon i. Jag tycker för övrigt generellt att ytterkläder är stora. Hon hade 68 på sina overaller förra vintern, och då började hon växa ur en del annat i 68 innan. 

    Men ett tips är att vänta in i det sista med att köpa. Skalkläder kan du kolla efter på rean (de rear ut höstens kollektion på julrean) och även vinteroveraller om det skulle vara aktuellt. 

    Jag hade för övrigt en tunnare åkpåse och sedan en extra fleecefilt. Mycket enklare att reglera värmen än om man bylsat på en tjock overall. Om de ändå sitter i vagnen (där även sittvagnen till stor del är vindskyddad i och med sufletten) . 
    Mamma till underbar dotter född 19 juni 2011
  • Veritaslux

    Jag håller för övrigt med Mama Mia om att de flesta bylsar på sina bebisar alldeles för mycket. När de sitter i vagn är det ganska skyddat. Jag hade t.ex. en lite tunnare åkpåse och det var enkelt att reglera med en extra filt, ibland bara på fötterna t.ex. Min dotter var aldrig kall... Hellre lager på lager än att sätta på barnet tjock overall, tjock åkpåse osv. Och vad är grejen med fårskinn? Åkpåse, tjock overall OCH fårskinn? Det är väl inte expedition till Sibirien folk planerar?

    Det värsta är här i Stockholm när man ser bebisar i full mundering inne i gallerier. Hur tänker folk? Min BVC-sköterska sade en bra grej: Ta på ditt barn ungefär lika mycket som du tar på dig för att känna dig lagom varm när du promenerar. Barnet ligger still men den skillnaden uppvägs av att vagnen är vindskyddad, det blir mycket varmare inuti! 


    Mamma till underbar dotter född 19 juni 2011
Svar på tråden Vad för kläder för bebis i höst/vinter