Limpan1234 skrev 2012-09-04 19:02:47 följande:
Många inlägg handlar ju just om att den aktuella kvinnan "inte ens försökte" och att det är "så lätt att köpa ett barn". Jag får känslan av att TS har kämpat på efter att hennes barn dog och kanske har haft något trauma i samband med graviditeten/förlossningen av andra barnet. Att hon inte tycker att hon fått tillräckligt mycket uppmärksamhet/cred/stöttning av sin omgivning i sitt svåra medan den här kvinnan kanske fått det och att det är därför TS är bitter.
För det verkar ju inte egentligen handla om att kvinnan är olämplig som förälder, utan mer om att TS blir jäkligt provocerad över att hon tagit vad TS anser vara en mycket enklare väg...? Min tolkning

Ja, TS verkar ju inte ha alla hästar hemma. jag skiter i faktiskt om man mår dåligt, man kan uppföra sig ändå. Jag har gått igenom otroligt jobbiga grejer i livet, men det jag kan inte vräka ur mig vad som helst till andra för den sakens skull..