Läxor för eller emot?
Håller med om allt hammarhajen skriver. Hjärnan är som vilken muskel som helst. Den behöver mängdträning för att bli så bra som möjligt.
Håller med om allt hammarhajen skriver. Hjärnan är som vilken muskel som helst. Den behöver mängdträning för att bli så bra som möjligt.
Någonting har ju i alla fall gått oerhört fel när universitetslärare rapporterar om att läs- och skrivförmågan hos de nya studenterna de senaste decenniet blivit allt sämre liksom förmågan att studera självständigt utan en lärare hängande över axeln. Detta är alltså något som uppstått samtidigt som tanken på "läxfria skolor" spritt sig bland många grundskollärare och det här med fakta- och mängdträning alltmer ansetts som gammaldags och onödigt och bytts ut mot att barn ska "forska" (googla) om sånt de tycker är kul.
mandelblomma: Läxorna är betydligt färre idag än tidigare. Men naturligtvis är det inte hela svaret. De saker du nämnde är också en del av problemet. Framförallt att lärare idag primärt inte längre ses som kulturarbetare och kunskapsförmedlare utan som socialarbetare som ska överbrygga alla skillnader och hantera allt ifrån mobbning till massiv pappersexercis.