Inlägg från: pluvdo |Visa alla inlägg
  • pluvdo

    Engelska åk 1 ?

    Enligt en vän till min familj som är lärare så är det nog inte nödvändigtvis positivt att börja lära sig nya språk i alltför ung ålder. I och för sig är inte tjugo minuter per vecka särskilt mycket alls, men ändå. Man ser ju mer och mer hur svenska barn och ungdomar varken kan stava eller lära sig korrekt grammatik på svenska och det kan nog i viss del ha att göra med att de inte får någon stark språkgrund innan de börjar blanda in andra språk och deras meningsuppbyggnader. Då finns det nog risk att de varken lär sig det ena eller det andra helt korrekt.

    Den kvinnan som jag pratade med detta om är lärare på en internationell skola och bland annat så var det så för hennes egna söner att de aldrig lärde sig att skriva ordentligt vare sig på sitt modersmål eller på engelska eftersom de började med engelskan för tidigt och för intensivt.

    Så... jag vet inte. Personligen så tycker jag i alla fall att årskurs tre är tidigt nog egentligen.

  • pluvdo

    Apropå att folk visst inte lär sig korrekt stavning/grammatik längre så är det inte mellanrum framför skiljetecken (så som exempelvis fråge- och utropstecken). Man skriver alltså "Gick förslaget aldrig igenom?", inte "Gick förslaget aldrig igenom ?"

    Ja, så heter det "för- och nackdelar". Inte "för och nackdelar".

    Just saying.

  • pluvdo
    Stjärnfall76 skrev 2012-09-10 10:02:14 följande:

    Jag kan inte tänka mig några nackdelar. barn har ju så mycket lättare än vuxna att lräa sig språk, så det är synd att man inte börjar i ettan jämt.
    Som jag skrev häromdagen så är väl den potentiella nackdelen att barn inte lär sig något språk till hundra, utan i slutändan skriver dåligt både på svenska och engelska eftersom de inte hinner få en stadig modersmålsspråkgrund att utgå från innan andra meningsuppbyggnader och stavningsregler blandas in.
Svar på tråden Engelska åk 1 ?