Min 4 månaders vill inte äta längre. Hjälp mig!
Han är fyra månader på tisdag och har älskat mat sedan han ploppade ut iprincip. Ätit, ätit och ätit. En riktig liten tjockis. Men de senaste dagarna är det inte intressant att äta längre.
Han får ersättning på flaska och har de senaste veckorna ätit 150ml per mål sovit hela natten från klockan 19.00-07.00 Ibland längre.
Men nu äter han kanske 80-90ml. Sen börjar han "tugga" på nappen och spotta ut den. Stretar emot och blir förbannad om jag försöker få honom att äta. Han ska bara stå och sitta. Det är det enda som gäller. Leka och titta sig omkring är mer spännande än mat. Jag har försökt med ALLT. Att sätta mig på lugna mysiga ställen, att sätta mig framför Tv:n, ligga i sängen.. ALLT. Inget fungerar. Samtidigt tuggar han på händer, filtar och leksaker. Visar tecken på att han är hungrig men ändå vill han inte ha.
Snälla ge mig tips.