Gretha skrev 2012-09-17 13:05:59 följande:
Jag personligen skulle säga mellan 25-30 år. Men sedan beror det nog också på hur länge man varit tillsammans. Jag tycker att många som är runt 30 och träffar någon då har en tendens att skynda på och gifter sig snabbt och sedan tar det slut då man inte har varit tillsammans mer än 2,5-3 år. Är det någon som varit med om liknande?
Nej, jag har faktiskt aldrig varit med om det, varken med vänner eller själv. Att det går snabbare när man är 30 beror väl på att man redan vet vad man vill ha och inte behöver känna sig fram? Jag var ihop med en kille i 7 år när jag var mellan 17 och 24. Vi gifte oss inte. När jag var 30 träffade jag min man som jag gifte mig med efter 2.5 år. Då hade jag hunnit ha några längre relationer emellan och visste vem som skulle funka ihop med mig i långa loppet.
Liknande erfarenheter ser jag bland mina vänner. De har sökt sig fram och provat olika personlighetstyper och relationer mellan 20 och 30 och sen när de träffar någon de vet att de kan bygga en långvarig relation med så slår de till. Och än har vi inte skilt oss (vi är 40+ nu).