Inlägg från: Rigmor Mortis |Visa alla inlägg
  • Rigmor Mortis

    Jag vill se era badrum med plastmatta

    Vi behöver göra om lilla badrummet, nuvarande är originalbadrummet från 1959. På några ställen syns det att huset rört sig och jag funderar därför på om plastmatta på golv och väggar egentligen är att föredra - mitt problem är bara att (mina fördomar säger att) det inte är särskilt snyggt...? Motbevisa mig!

  • Svar på tråden Jag vill se era badrum med plastmatta
  • Rigmor Mortis
    FruOMor skrev 2012-09-19 07:57:29 följande:
    Googla de så får du massa bilder
    Förvånansvärt få bilder på folks egna badrum dock.
  • Rigmor Mortis

    Det är inte så farligt dyrt alltså. Vårt kommer nog bli dyrare med rivning av det gamla och nya avloppsstammar (och förmodligen nya vattenrör också, de nuvarande går på gammalt vis inne i väggen) men det kanske klarar sig under 100 000 ändå?

  • Rigmor Mortis
    faithfully skrev 2012-09-20 20:36:18 följande:
    Det är ju stor skillnad från kakel/klinkers iaf. Vi har ju inte golvvärme heller.. Kan ju tillägga att vi tog flera offerter och den högsta var på 84 000 ;)
    Ja det lönar sig verkligen att kolla runt.
  • Rigmor Mortis
    Karisma skrev 2012-09-21 10:07:44 följande:
    Hur mga kvadrat är badrummet? Vi hade rör i väggen, drog nya utanpå. Borrade genom golvet ner i källaren där ledningarna går. Vi lejde bort allt utom att riva hela badrummet. Mattläggaren flytspackla och satte repgips och mattan. Rörmockaren drog alla rör och installerade toalett och handfat + duschgrejer och flyttade och bytte avloppet från gjutjärn till nytt. Allt kostade oss ca 40 000kr. Vårt badrum är bara runt 5kvm men tack vare rotavdrag är det ju mest bara material som kostar extra vid större badrum. Römockaren var helt klart dyrast, men vi hade kommit billigare undan om vi anlitat ngn annan, vår är visst känd för att lägga på en massa på delarna.

    Vi har stenmönster på golvet och ljuslilla/grå på väggarna m typ medaljonger. Kan fota sen. Är iafväldigt nöjdmed matta. :)

    /K
    Runt 8 kvm gissar jag. Hoppas vi kommer lika (eller åtminstone nästan lika) billigt undan. Ser gärna bilder sen
Svar på tråden Jag vill se era badrum med plastmatta