Jurist eller annan kunnig ang barn i familjehem ang vårdnad och umgänge
Jag har barn boende i familjehem och jag som mamma är fortfarande vårdnadshavare och undrar nu om man som vårdnadshavare inte har rätt att bestämma något ang sitt barn och barnets umgänge med sin pappa?
Pappan har inte varit involverad under barnets första 8,5 månader i livet utan bad mig göra abort när jag berättade att jag var gravid.
Nu har han fått träffa vårt barn 3 ggr 1 timme per gång på soc och dom har ingen som helst samspel eller etablerad kontakt och pappan har inlämnat en stämningsansökan i tingsrätten att få intermestisk umgänge för att få hem barnet till sig då han anser att hans barn inte ska bo i familjehem utan hos han.
Nu har soc gått helt emot mina önslemål hur umgänget ska skötas, nu får pappan träffa barnet 1 dag i veckan hemma hos barnet i familjehemmet med bara familjemamman och barnet, medans jag har sagt att barnet bara får träffa sitt barn 1 timme varannan vecka på soc.
Jag har inget att säga till om gällande detta enligt soc trots att jag är vårdnadshavare. Pappan och jag har ingen gemensam vårdnad. Stämmer detta som soc säger att de bara kan köra över mig på detta sätt?
Detta kommer ju gynna pappan i den kommande rättegången att pappan träffar barnet mer än vad jag gör.
Snälla bara några som kan det här kan väl svara och jag vill ha svar på mina frågor inga diskussioner OT varför barnet bor i familjehem eller varför pappan bla bla bla.