• Bianca 393

    Vilken är bästa sämsta tiden på året att få barn?

    Ifall ni skulle välja vilken månad ni helst skulle vilja få barn när skulle det vara då?

    Och tvärtom, när skulle ni helst inte vilja att barnet kom?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-09-19 09:25
    Personligen fick jag min son i februari och det var en mycket bra månad tycker jag. Tvåan kommer i maj

  • Svar på tråden Vilken är bästa sämsta tiden på året att få barn?
  • Lillys

    Jag skulle inte välja att få barn i december eftersom det är årets sista månad.

    Jag fick barn i juni sist och jag tycker det var perfekt. Första sommaren sov hon i vagnen och man kunde vara ute och promenera mycket. Andra sommaren kunde hon gå själv och leka :)

  • Mimmi85

    Många säger december då min dotter är född. Jag håller inte med då hon kom lite innan jul som en förtidig julklapp Ds Är oftast papporna ledig mer denna månad. Man håller sig ofta mycket hemma i december vilket passar bra med en nyfödd. Sämsta tiden att få barn är nog augusti-september då man måste gå höggravid under sommaren.

  • Lenamt

    Håller med Mimmi. Har en född i början av sep och jag höll på att avlida i värmen på sommaren, stor som ett hus
    Sen har jag en i december, den 27 och det var väldigt mysigt, man kunde riktigt mysa i hop sig som familj. Och att han är född sent är inget som stör honom, han går i tvåan och har inga problem mes att hänga med där.

  • rosendal

    Jag har en son född 21 december och det reagerar väldigt många på. Vi får ofta höra att det är så synd om honom och att vi skulle planerat bättre. Och visst det är inte en ultimat födelsedag men det är ju några få år av hans förhoppningsvis väldigt långa liv han kommer tycka det är lite jobbigt.

    Skulle jag få valt månad att få barn i skulle det bli maj. Men tyvärr är vi väldigt dåliga på att planera så våra barn har kommit i oktober, december och januari.

  • Mercurialis

    Ganska tidigt på året tycker jag är bra, eftersom man slipper vara höggravid i sommarvärmen. Visserligen kan det bli problem med vinterskor om ens fötter sväller upp

    Mitt första barn föddes i mars, precis lagom till vårens ankomst. Underbart!
    Andra barnet lyckades precis klamra sig kvar i magen över nyår. Givetvis spelar det ingen roll när barnet föds (huvudsaken är ju att det föds) men jag måste erkänna att jag är glad att han inte blev ett decemberbarn.


    Don't walk in front of me, I may not follow. Don't walk behind me, I may not lead. Walk beside me and just be my friend.
  • kickan89

    Jag fick min dotter i mitten av november. Tyckte det. Var skönt att det var höst och man hade en "ursäkt" att vara hemma mycket i början men samtidigt hade man piggnat till och ville gärna träffa folk när det närmade sig lucia och julfirande :) sedan till våren var hon lite större och uppskattade öppna förskolan vilket var skönt för mig eftersom jag gärna ville komma hemifrån och träffa andra och det var skönt att det började bli varmt och fint ute och slippa ta sig ut i snö och slask till öppna förskolan :) dock är det ju lite tråkigt för barnet kanske att ha födelsedag och jul så pass tätt.
    Nästa barn ska vi ha i månadsskiftet jan/feb och det känns inte ultimat på något sätt för oss eftersom ekonomin oftast är lite sämre då och så har vi redan massor av födelsedagar inom familjen i februari. Jag hade inte velat gå höggravid eller nyförlöst på sommaren så okt-nov eller mars-april tycker jag nog är skönast som förälder :)

  • Lena

    Jag vill inte få det när alla andra får för jag vill inte ha överfullt på BB.

  • viseversa

    Jag har tre barn. Ett född den 30 april. En är född 25 augusti och en är född 1 mars. Kan säga att av dom tre var det bäst att få barn i april. Det hade blivit varmt ute och man hade hela varma sköna sommaren framför sig med sin lilla bebis! 

  • Liljekonvaljen

    Jag har två barn i januari och ska få mitt tredje när som helst.

    Finns för- och nackdelar med varje. På vintern har man ju oftast inte lika mycket program så jag tyckte det var alldeles perfekt att komma igång med vardagen i lugn och ro före vår. Skulle nog också ha blivit smått galen av att vara så trött som jag var med ettan i början om det skulle ha varit t.ex. sommar. Nu fick man ju dega på hemma med gott samvete ;). Den STORA nackdelen med att vara höggravid på vintern var all jädrans påklädning. Långkalsonger, strumpor, långbyxor, utebyxor osv... kombinerat med foglossning av värsta sorten. Nej fy sjutton... Av den orsaken så väljer jag nog den här årstiden framom vintern!

    Nu har jag klarat påklädningen sååå mycket smidigare och även foglossningen har varit bättre. Sommaren var inte så varm så den kan jag inte påstå att jag led så fruktansvärt mycket av. Istället väger nog påklädningen upp allt hundra gånger om. Nu vet jag ju inte hur jag kommer att uppleva första tiden med en nyfödd men det känns som det är en bra tid iom att jag annars absolut inte är någon höstmänniska och skulle kunna radera oktober-november ur almanackan. Nu får jag istället fokusera på något annat mycket roligare! En annan fördel är att man kan släppa barnen lösa ute på kommande barnkalas mycket bättre på hösten än på vintern då alla barn oftast inte är klädd för utelekar på vintern

    Nåja, hur som helst så tror jag som sagt det är individuellt och olika från barn till barn dessutom.

  • Ruggugglan

    Jag har två barn som är födda under två iskalla vintrar. Nästa gång vore det roligt om det inte är minusgrader och massor av snö!


  • maximum

    Jag har en kompis och hon har 2barn som är födda i Augusti. Hon tycker det är rätt värdelöst (iallafall när killarna va små) för då har dom hela sommaren först med allt vad det innebär.
    Semester med aktiviteter, behövde dom nya cyklar så får man det innan sommaren även så badleksaker mm mm.
    Så när deras födelsedagar kom så fanns det knappt nåt kvar att ge liksom. Och dessutom kanske kassan var skralare än vanligt.  

  • lövet2

    Jag tror det hänger en hel del på var man bor. För min del tycker jag september är bäst. Visserligen är man då höggravid under sommaren, men det är lättare för mig att hantera värmen än vad det är för en liten baby. Jag kan liksom svalka mig med saft, glass, våta kalla handdukar och en bok i skuggan. När babyn föds är det fortfarande väder för promenader och dopet går fint att placera in under mellandagarna. Julen blir inget problem, för då har jag hämtat mig från förlossningen och orkar fixa lite. När nästa sommar kommer, så kan både jag och babyn bada.
    April/maj är sämst. Mammakläder för vinterbruk är verkligen inte bekväma (till skillnad från tunna sommarklänningar). När babyn föds, så börjar värmen komma, och jag måste ägna all min tid åt att skydda babyn från värmeslag, knott och myggor. Inte kan jag bada heller på hela sommaren!

  • piffsmile

    Jag har BF nästa vecka och tycker att det har varit alldeles utmärkt att vara gravid under våren och sommaren. För det första kunde jag ha åksjukeband på mig när illamåendet var som värst (dvs under långärmade tröjor, det hade inte gått att hålla hemligt på sommaren). Sen var jag inte höggravid under sommaren utan mer mysigt gravid, de sista veckorna är ju nu i september och nu är det inte lika varmt längre. Att bara kunna dra på sig en kjol och ett linne har ju varit guld hela sommaren, hade verkligen inte velat kämpa med långkalsonger och tjocka skor o jackor som höggravid! Dessutom gillar jag verkligen inte hösten (oktober-november) så ser fram emot att tycka bättre om den här som kommer Sen vet jag ju inte hur det kommer att bli med en liten under vintern och framöver, men som det känns nu är slutet av september alldeles lysande

    Jag är själv född i mars och har alltid tyckt att det varit kanonbra. Vi försökte också få ett barn som skulle vara född som tidigast i mars men det går ju inte alltid så fort som man hade kunnat hoppas  

  • hösttussilago
    maximum skrev 2012-09-19 09:56:48 följande:
    Jag har en kompis och hon har 2barn som är födda i Augusti. Hon tycker det är rätt värdelöst (iallafall när killarna va små) för då har dom hela sommaren först med allt vad det innebär.
    Semester med aktiviteter, behövde dom nya cyklar så får man det innan sommaren även så badleksaker mm mm.
    Så när deras födelsedagar kom så fanns det knappt nåt kvar att ge liksom. Och dessutom kanske kassan var skralare än vanligt.  
    Maj skulle vara perfekt, nästa gång! (Har en i september och en i januari)

    Då kan man (förhoppningsvis) ha härliga vår-kalas i trädgården. Barnet kan önska sig sommar-saker i present. Det är inte semestertider, så familjen och kompisar är fortfarande hemma och kan fira henne. Och betänk alla blommor hon kan få på sitt uppdukade födelsedagsbord!!!! :D

    Dessutom vore det skönt att slippa en sommargraviditet (även om DET inte spelar så stor roll... handlar ju bara om EN sommar) och att få mysa på en filt första sommaren med en liten bebis. Sommar nummer två är hon då tillräckligt stor för att springa omkring lite själv.

    Dessutom kan mannen vara hemma ganska mycket i början då, om han lägger sin semester + kanske en del föräldrardagar under sommaren. Vore utmärkt om han kunde vara ledig fr barnets födelse - mitten av augusti, typ 3 månader!! :)  Härligt att få ha en lång sommar tillsammans och bra för syskonen att ha pappa hemma/slippa förskolan när bebis kommer!

    Ja, maj är bäst! :)  SJÄLVKLART!!!
  • jakey

    Har en i April vilket jag tycker är perfekt...mars skulle också vara bra... har däremot en i slutet av november och en i slutet av december..väntar även nästa i slutet av november...Jag tycker inte att det har varit jobbigare att vara gravid eftersom jag aldrig har varit jättestor under sommaren..upplever däremot att de små stackarna utsätts för mycket mer virus...de två sista var sjuka konstant fram till våren med RS och annat typiskt för årstiden...sen har det varit jobbigt när det har varit superkallt och massa snö eftersom det knappt gått att plocka upp dem ute...

  • Pluttfamilj

    Min son är född i december och ja det kanske inte är så roligt när han fyller 18 sist, samtidigt är nog inte alla kompisar födda på våren/sommaren heller. Men det jag tyckte var bra var att det var skönt att vara höggravid på hösten/vintern. Och sedan att hela släkten var samlad vid jul och då kunde få träffa vår lilla son utan att vi behövde åka runt allt för mycket!

  • Your Mama Bear

    Det spelar absolut ingen roll. Jag har ett septemberbarn och det var fint, men det var tungt att sommarjobba hela varma sommaren.

  • Dina08

    Barn som är födda sent på året har statistiskt sett svårare i skolan, men det stämmer absolut inte på alla.

  • maximum
    hösttussilago skrev 2012-09-19 10:09:51 följande:
    Maj skulle vara perfekt, nästa gång! (Har en i september och en i januari)

    Då kan man (förhoppningsvis) ha härliga vår-kalas i trädgården. Barnet kan önska sig sommar-saker i present. Det är inte semestertider, så familjen och kompisar är fortfarande hemma och kan fira henne. Och betänk alla blommor hon kan få på sitt uppdukade födelsedagsbord!!!! :D

    Dessutom vore det skönt att slippa en sommargraviditet (även om DET inte spelar så stor roll... handlar ju bara om EN sommar) och att få mysa på en filt första sommaren med en liten bebis. Sommar nummer två är hon då tillräckligt stor för att springa omkring lite själv.

    Dessutom kan mannen vara hemma ganska mycket i början då, om han lägger sin semester + kanske en del föräldrardagar under sommaren. Vore utmärkt om han kunde vara ledig fr barnets födelse - mitten av augusti, typ 3 månader!! :)  Härligt att få ha en lång sommar tillsammans och bra för syskonen att ha pappa hemma/slippa förskolan när bebis kommer!

    Ja, maj är bäst! :)  SJÄLVKLART!!!
    Är du min frisör eller? Vi satt idag och diskuterade detta och kom fram till att April-Maj är nog dom ultimata månaderna att fylla år på Tungan ute
Svar på tråden Vilken är bästa sämsta tiden på året att få barn?