• lyckligtlottad1234

    82or som kämpar för sitt första plus

    Hej

    Vi kämpar också. Jag är 82a och bor i Göteborg. Vi fick hösten 2010 reda på att jag inte har egna ägg och vi har gjort 3 försök med donerade äggceller. Tyvärr har jag aldrig blivit gravid.  Inom en vecka börjar vi om allt gå enligt plan på vår fjärde behandling, 


  • lyckligtlottad1234

    EwMa. Jag förstår att din sambo blev knäckt. För mig var som som att marken öppnade sig när jag fick reda på att jag inte kan få genetiska barn. Dock blir det kankse enklare som kvinna eftersom man själv får bära barnet även om det inte är genetiskt, men ändå biologiskt.  Hoppas ni lyckas med er behandling. Jag har en bekant so gjorde spermadonation på Sahlgrenska och de har nu en bebis hemma! :)

    Fiffig; Kul att du går på Sahlgrenska. Många är missnöjda med dem, men jag har bara fått bra intryck! :) 


  • lyckligtlottad1234

    EwMa, Skönt att du känner att det går undan! Hoppas det är många fina äggblåsor på fredag! :)

    Fiffig: Skönt att vara på G!

    Vi har precis börjat på vår behandling! Jag har börjat äta hormoner och har bokat en tid hos läkaren i Sverige den 12e oktober för att mäta om min slemhinna i livmodern väst sig tillräckligt tjock för att vara redo för insättning. Det var ett helt år sedan vi gjorde behandlingar nu! *läskigt*


  • lyckligtlottad1234

    EwMa: Hoppas befruktningen går fint nu!

    Saltakatten: Vi bor i Göteborg. Hur går det för er? När är erat läkarbesök?

    Fiffig: Skönt att det inte är långt kvar till ni skall till läkaren nu. Hoppas det går fint! :)

    Lmk: Lycka till med ÄL

    Jag väntar otåligt på mitt läkarbesök på fredag. Tycker tiden sniglar sig fram och vill att vi skall komma något steg framåt.  


  • lyckligtlottad1234

    LmK82: Skönt att fattat ett beslut. Hoppas att anledningen att du får kontatkta MVC är för att mensen INTE kommer! :)

    EwMa: Håller tummarna!

    Mitt läkarbesök i fredags gick fint och nu hoppas vi att vi får göra insättning under nästa vecka! Vi får nästa besked på fredag!


  • lyckligtlottad1234
    Angels skrev 2012-10-26 18:30:11 följande:

    Åh grattis!! Vad spännande! Får ni alla 19 äggen eller delas de till två? Jag ringde till kliniken idag orolig som jag är. Tydligen vill läkaren att nån specialist ska titta på våra papper innan han tar något beslut så förhoppningsvis får vi svar i början på nästa vecka. Väntar otåligt! :)
    Vi får alla äggen eftersom vi gör behandlingen privat p enklinik i Finland. Idag fick vi veta att av de 19 äggen var 15 mogna och 7 befruktades. Så nu får vi hoppas att de fort sätter dela sig och att vi får insättning på måndag samt embryon till frysen.

    Vad är erat nästa steg? 
  • lyckligtlottad1234

    Jag fick ett plus idag! Hoppas det stannar! På måndag skall jag mäta resultatet med blodprov o då kan de se om mitt hcg är normalt. Helt galet, så här långt harvi aldrig kommit. Kanske går det inte hela Ögren, men att jag överhuvudtaget lyckades bli gravid känns som ett under!


Svar på tråden 82or som kämpar för sitt första plus