Anonym (förtvivlad) skrev 2013-01-04 12:14:02 följande:
Jag har inte många runt omkring mig, jag har försökt prata med min sambo men det blir bara fel. Det leder bara till bråk, tjafs eller att jag ska behöva försvara mina känslor kring det hela.
Blev tilldelad en psykolog, men pratar inte så mycket med henne om det heller utan blir mer om annat.
Så nej, egentligen pratar jag inte med någon om det, trots att det är det alla rekommenderar. Men det är svårt och det gör så fruktansvärt ont. Jag kan inte heller skäppa inställningen, att det seplar ingen roll om jag pratar med det, det förändrar ingenting.
Jag tror ändå att det är bra om du försöker att prata om det. Det gör ont,men tro mig,det kommer att kännas bättre i slutänden. Att du startade den här tråden visar på att du behöver prata om det här. Kanske känns det lättare för dig att skriva av dig? I så fall,fortsätt att skriva av dig här. Vi finns här och lyssnar och stöttar så gott vi kan. Vi vet vad du går igenom. Kom ihåg det!
Din sambo kanske inte förstår hur du känner. Han kanske har sett din vän mer som ett hot än som din bästa vän. Och då känns det kanske lite jpobbigt för honom när han inte riktigt vet hur han ska hantera det här.
Men han måste hur som helst försöka finnas där för dig nu och vara ett stöd. Det behöver du nu. Det sista du behöver är hans ilska och frustration över det här.
Prata också med psykologen om det här så kanske du och sambon kan få annat att tänka på.
Styrkekramar till dig!