Inlägg från: Minion |Visa alla inlägg
  • Minion

    amning som krånglar!

    Min äldsta gjorde likadant runt samma ålder, vet inte riktigt vad det berodde på, men jag ammade honom när han sov den perioden för att han skulle få i sig nåt. Det gick över sen efter ett tag och han ville ha bröstet även som vaken igen. Testat att lirka in bröstet i munnen när hon sover? Sugreflexen går ju igång när dom får nåt i munnen.

    Sen ska du nog undvika att pumpa nåt om hon redan håller på att drunkna, eftersom kroppen annars bara fortsätter att tillverka ännu mer mjölk.

  • Minion

    Att handmjölka ur lite grann för att det annars gör ont är ju helt okej :) Men bara precis så att trycket lättar. När brösten spänner så går det signaler till hjärnan om att mer mjölk inte behöver tillverkas, och har man lite för mycket mjölk så är det ju bra.

Svar på tråden amning som krånglar!