• CaCC

    18 månader och sluta med blöja.

    Vår andra dotter är 18 månader och hon har sedan en tid tillbaka inte varit så förtjust i blöja och ligger inte stilla på skötbordet. Vi har Up & Go och hon går och drar och grejjar med blöjan. Hon har fått gå utan blöja här hemma på dagarna och har satt sig på pottan eller velat sitta på toa och hon har bajsat där några gånger.
    Nu vill hon dock helst inte sitta på potta/toa utan blir stel som en pinne och blir sur så vi tvingar henne givetvis inte. 

    Tänkte ni kunde hjälpa mig med lite tips.
    Är det bästa att gå med rumpan bar eller ska hon få ha trosor och byxor på sig? 
    Hur ska vi få henne att vilja sitta på potta/toa igen utan att tvinga henne? 
    Alla pratar om att barn är "redo" att sluta med blöja, men om hon inte är "redo" men ändå får gå utan så borde hon väl till slut koppla att det är bättre att sitta på potta/toa och kissa och bajsa, eller?

    Dela med er av era tankar och era erfarenheter!

  • Svar på tråden 18 månader och sluta med blöja.
  • CaCC

    Konstigt att inte fler har tips och erfarenheter av detta på detta forum. Trist!

  • CaCC

    miljarden - Frågar man efter råd så är det väl klart att man, i alla fall jag, blir lite besviken om råd uteblir. Men alla är vi olika.

    Och att det inte finns raka besked och att barn och föräldrar är olika vet jag mycket väl om. Men ska man se det så så är det ju ingen idé att fråga om råd alls, eller? Råden är ju till för att få lite nytänk och inspiration för att testa om det kan fungera. 

    Det är vårt andra barn och vi märker stor skillnad i hur de har varit inställda till blöja och potta/toa. Stora tjejen var inte alls intresserad så som lilla är nu. Lilla tjejen vill ju göra som storasyster Hon har börjat tycka om att sitta på pottan eller toan nu efter att hon fick ett russin när hon satt där vid några tillfällen. Nu sitter hon gärna och tittar i en bok och skrattar.
    Att byta på henne stående är inte ett alternativ då hon inte står stilla, kissblöja är ju en sak, men har hon bajsat så är det värre, då finns ju duschen som alternativ som Cloudberry skrev.

    Cloudberry - Det där med att vara redo eller inte köper jag inte riktigt. Jag tänker/tror att många barn blir "bekväma" på grund av blöjan och eftersom dagens blöjor är så torra känner de inte när de kissar. Genom att de går utan blöja så märker de ju vart kisset och bajset kommer ifrån och på så sätt lär sig att hålla sig efter hand och händer det en olycka så tar man dem till potta/toa och till slut så kopplar de ihop ett och ett. Så tänker jag.
     
    Som jag skrev ovan så har hon börjat gilla att sitta på både potta och toa med hjälp av lite russin. Vi har låtit henne gå i trosor de senaste dagarna och det har resulterat i att hon kan bryta kissandet om det kommer i trosan och så går hon till toaletten och kissar färdigt där. Hon håller sig långa stunder och går till toaletten och "provar" kissa emellanåt. Så hon är superduktig.

    Tack båda för era tankar   
      
        

  • CaCC

    Idag har varit emot att sitta på potta/toa. Vi har varit iväg i helgen och hon har då haft blöja hela tiden så det märktes att det backat lite. Kissolyckor är ju ingen katastrof. Lite jobbigare med bajsolyckor. Hon kan inte styra bajsandet ännu och säger inte alltid till, men det kommer väl det med. Hur lång tid tog det för er son innan olyckorna minskade? Satte ni honom på pottan med jämna mellanrum eller gick han dit själv?

Svar på tråden 18 månader och sluta med blöja.