Inlägg från: Önskan |Visa alla inlägg
  • Önskan

    ~* Juni Bebisar 2013 *~

    Usch va mycket tankar det är men samtidigt tjejer- vi får inte glömma alla graviditeter som går bra och njuta av att vara gravida!! För varje dag som går ju närmare bf kommer vi!! Okej den 6 juni är långt kvar men många dagar att njuta och le på! Sen är man sjukt nervös men men..

  • Önskan

    Ni som har varit med förr, hjälp en nybörjare som är sjukt träningssugen men rädd för att göra nåt tok. Springa, bodypump, stryrka?? Jag är svag i magen- kan jag träna upp magen på nåt bra sätt. alla tips mottages!!

    Sen om någon har nåt tips- har så ont i magen till och från, men så fort jag går på toa eller fiser så släpper det så jag antar det är gaser men har något nåt tips på vad jag kan göra för att minska gaserna eller när det onda kommer? 
    Herre gud man är ju verkligen nybörjare!!  

  • Önskan
    AlexandraViberg skrev 2012-10-10 12:05:07 följande:
    Jag rapporterar givetvis! De var skeptiska till att se hjärtat eftersom det enligt beräkningar ska börja slå samma dag som vi ska dit! :) 5+4 då.
    Men nästa fredag ska vi till vår fertilitetsläkare på vul också, då är vi i 6+4. Så då ska fasen lill hjärtat slå om den visar sig sitta rätt på fredag.

    Jag är fram och tillbaka med vad jag tror, ena stunden är jag övertygad om att den sitter rätt men sen så känner jag "nej, den sitter i äggledaren" men nu har jag bestämt att förbereda mig på att den sitter fel, så man inte kollapsar fullständigt. Och allt annat tar jag som en fantastisk bonus och mirakel! :)

    Håll alla tummar ni kan på fredag! :)
    Hör jag inte av mig innan kl 16 (ska dit 10) så satt den garanterat fel, så ni vet! :)

    Usch vilken vånda.. håller alla tummar och tår för er!! Hoppet är det sista som lämnar en så det kommer gå bra!!!
  • Önskan

    Har börjat få sjukt ömma bröst och min sambo är nöjd.. de har ökat i storlek med Glad
     
    men jag är lite orolig för jag har sådan magkniper ( fiser jag så släpper det) och det kommer hela tiden. Varje natt måste jag gå upp två till tre gånger för att sitta på toa och fisa. Kan detta vara nåt fel, blir ibland orolig att läsa alla era historier med utomhavenskap och MA..   Är det vanligt att ha kramper?

  • Önskan
    AlexandraViberg skrev 2012-10-12 11:09:33 följande:
    Tänkte bara säga att efter en lång väntan i ett liggandes på en säng i ett rum pga att jag började hyperventilera i väntrummet så såg vi en graviditet i rätt storlek på rätt plats! Aldrig någonsin varit så nervös och aldrig så lättad! Behöver jag säga att jag grät av lättnad och lycka?? :D



    Sjukt glad för er skull!! Nu är det bara att njuta av de resterande veckorna!
  • Önskan
    Sömntutan skrev 2012-10-14 22:26:07 följande:
    Men gud vad era män är engagerade och gulliga. Min man har knappt reagerat kan jag säga, men det är nog sån han är bara. Önskar dock att han var lite mer engagerad i det här, men det kanske kommer. Jag vet att han har uttryck att han inte känner sig så delaktig förrän man börjar få mage och han kan känna sparkar osv.



    Jag håller så med dig! Min sambo bryr sig men verkar så oengagerad- okej så sa han det innan, dels för rädslan att nåt går fel men oxå för han inte ser eller känner nåt men jag lever ju med detta hela tiden, tankar, rädsla. Skulle bara önska lite mer- han behöver inte köpa tidning men nåt!!
  • Önskan

    Välkommen alla ny plussade!! Är i v 7 (6 +6).. 1:a barnet så här är det många frågor och tankar men ska på inskrivning på fred. Skulle ta en timme så jag antar det blir lite hur man lever, kost. Önskar att jag kunde få ett vul och höra lite hjärtljud- skulle lugna mig massor men det lär inte ske..

  • Önskan

    Förresten är det nån mer som har ett bångstyrigt hår?? Herre Gud va flygit och svår hanterligt det är.. Tips mottages gärna!!

  • Önskan
    Annafredrika skrev 2012-10-16 08:57:08 följande:
    Arganolja! Nashi eller Orofluid. Ca 0,5- 1 tsk i nytvättat fuktigt hår och voila- lättformat och ickeflygigt hår :D



    Okej låter som ett måste- var hittar jag det?? Hälsokosten eller nån special affär..
  • Önskan

    Måste bara kolla ( ni är ju mina specialister.. Allt är ju nytt för mig) får fruktansvärt ont/ kramper i magen/livmodern om det går för långt mellan jag äter. Det gör så ont att jag blir illa mående. Är det vanligt att få så ont?

  • Önskan

    Haha va skönt att det inte bara är jag som tycker att sambon luktar annorlunda och då inte till det bättre :0)

    Vi kommer inte ta reda på könet utan vill ha den överraskningen.

    Vi har en större diskussion just nu- jag vill ha en ny vagn- 1:à barnet medans min sambo säger begagnad! Okej stort i- landsproblem men jag vill ha en ny!

  • Önskan

    Har mama Mia city- skönt att läsa att ni tycker det är bra! Känns tryggt- har ju ingen erfarenhet men hört om mama Mia och tog city för det nära jobbet

  • Önskan
    AlexandraViberg skrev 2012-10-18 22:30:49 följande:
    Jag önskar mig ett hjärta på vul imorgon så kanske man kan slappna av lite. Känner att detta är too good too be true ibland.

    Fattar inte att detta mirakel hänt och varför det skulle gå väl för oss denna gång! Suck, vill kunna relaxa lite!



    Stort lycka till idag!!! Håller tummarna för er.
  • Önskan
    Caroliin skrev 2012-10-18 22:43:00 följande:
    Är det verkligen normalt att ha riktigt ont i magen som strålar bak i ryggen. Har haft det så i två-tre dagar nu. Kan inte komma ihåg att det va så de andra gångerna. Speciellt inte i v.9 och det gör så ont att jag får ta värktabletter och kan knappt röra mig.



    Jag vet inte om det är normalt men jag har lika! Ska träffa bm idag så jag ska fråga. Jag är i v8 (7+2).
  • Önskan
    AlexandraViberg skrev 2012-10-19 10:01:10 följande:
    Såg en 1 cm räka och dess hjärtslag idag! Bild kommer senare i bildtråden, super häftigt!



    Men Gud va kul och häftigt för er!!! Stort grattis och nu njuter ni ordentligt!
  • Önskan

    Ligger i soffan efter att ha kört sambon till Arlanda- han blir borta i 2 veckor... Snyft! Men jag får lägga fokus på äta, vila och ta hand om parveln i magen. Var på inskrivning i fred- känns så otroligt och underligt- att äntligen få vara gravid! Nästan så man får nypa ig i armen! Fick iaf ett bokat vul nästa tors.. Åhh längar att få höra hjärtslag. Ha en bra dag alla tjejer och jag lider med er som mår illa!

  • Önskan

    Jag är 32 och min sambo 35 och detta blir vårt första barn. Hur känns magkatarr- är det typ som kramper i magen? Jag är svullen om magen, magen får ej bli tom för å gör det skit ont och gasig som sjutton! Sambon börjar undra vad som hänt.. Nätterna är värsta- har inte sovit en full natt sen slutet på sept.

  • Önskan

    Lider med er som mår så illa!!! Ni som har varit med förr ( ok jag vet att det är väldigt olika) men när kan det kanske börja synas? Är hyfsat tränad.. Vill vänta så länge jag kan att berätta på jobbet, är nu i 7+4. Har kontorsjobb så det är ingen fara med lyft- tror ni till jul??

  • Önskan
    kluckis skrev 2012-10-22 18:38:50 följande:
    Känner lite samma... Min sambo tycker det är läskigt och vill liksom inte veta när jag går in i en ny vecka osv.. Han säger att han är rädd för missfall och att det kommer bli skillnad sen när magen börjar synas osv. Men självklart bryr han sig och tycker synd om mig som mår illa osv. Men han hade gärna fått typ köpa en graviditettidning eller fråga vad om händer just i denna vecka osv. Men det kommer väl framöver precis så som han säger! För det är ju faktiskt som vanligt för han! :) Vecka 8 (7+1)       

    Jag förstår era tankar- min sambo säger samma sak- han är orolig att nåt ska gå fel och säger att det är bättre att inte blir för fast- men för mig som känner och tänker på det hela tiden önskar lite mer frågor, omtanke och kanske att han har läst eller sökt reda på nåt. Men det kanske kommer.. Jag vet ju att han bryr sig och tycker detta är underbart!
  • Önskan
    che71 skrev 2012-10-23 15:56:41 följande:
    Missfall Var på VUL o där syntes inget men han sa att det är tidigt o att jag fick ta ett blodprov hcg så att de ser att grav. hormonet gått ner så inget växer i äggledare ifall det är för tidigt att se. Men med tanke på hur mycket jag har blött sen igår o mensvärken så borde det vara missfall. Han sa att APC resistens o sämre ägg pga ålder är ingen bra kombination, men att vi skulle fortsätta försöka om vi orkar. Är så ledsen o tom. 4 missfall på 2 år, hur mycket otur kan man ha, hur många besvikelser orkar man?

    Nää fy va tråkigt! Lider så med dig/ er och jag hoppas att ni orkar gå igenom allt igen. Stora kramar till er!
Svar på tråden ~* Juni Bebisar 2013 *~