Inlägg från: malinhudis |Visa alla inlägg
  • malinhudis

    ~* Juni Bebisar 2013 *~

    Vi kommer också göra KUB, jag är 35. Det är vårt andra barn, har en son på 5 år sedan tidigare. 

  • malinhudis

    Jag blir så avundsjuk på er som fått göra vul, enl min BM har de som policy att inte lyssna efter hjärtljud förrän efter v12. Och frågade om jag ville skjuta fram inskrivningen.. Herregud då kan jag lika gärna vänta på UL som görs till Kub.. :(

  • malinhudis

    Det är en privat mottagning jag går till, man tycker kanske att hon vore intresserad av en extra slant då? :) Jag får ge mig till tåls.. UL för kub är den 23/11.

  • malinhudis
    Annafredrika skrev 2012-11-14 16:32:15 följande:
    Har frågat innan men inte får gehör...hur mycket tar ni hänsyn/oroar ni er för alla rön om kemikalier i mat och hår och hudvårdsprodukter? Danska Miljöstyrelsen har ju gått ut med med svenska mått mätt ganska radikala rekommendationer. klartilstorken.dk/
    Eftersom jag jobbar som hudterapeut kunde jag inte låta bli att kika in på sidan över kosmetika. De som sidan främst rekommenderar är att man undviker parabener, och här får var och en göra sin egen bedömning om vad som är rätt och fel. Jag känner ingen som helst oro för att använda produkter med parabener, men jag anser inte att en produkt till största delen ska innehålla parabener. 

    På sidan med solskydd rekommenderar de att man undviker de SPF som innehåller kemiska solfilter, det finns alternativ som tex fysikaliska filter i form titandioxid. Men även här får man göra sin egen bedömning. 

    Jag har inte gjort några ändringar i min egen hudvårdsrutin och ser just nu ingen anledning till det heller. Men man måste läsa på och bilda sin egen uppfattning :) 
  • malinhudis

    Alexandra, min BM erbjuder inte heller vul, även om hon har en maskin. Har haft tidigare iaf. På min inskrivning i måndags var jag väldigt orolig för missfall eftersom jag under dagen börjat få brunaktig flytning. Hon lyckades iaf hitta hjärtljud med doppler, jag var då bara i 10+5.
    Det lugnade mig otroligt mycket. Nu har vi valt att göra KUB, (jag är "gammal" och får det gratis) så jag väntar på UL på fredag i nästa vecka.

  • malinhudis

    Jag vill inte gärna att förlossningstiden halveras, eftersom första tog två timmar totalt. Vattenavgång och värkar halv fyra på morgonen och han är sen född halv sex, en halvtimme efter vi kom in till förlossningen :)

  • malinhudis
    Baby Lei skrev 2012-12-05 14:41:36 följande:
    Kickilina är barnmorska så jag litar på att hon vet Glad
    Jag är benägen att hålla med :)
  • malinhudis

    Jag ser att ni börjat prata vagnar här inne, är det någon som är familjär med ex Turran Silver eller Bebetto Retro?

  • malinhudis

    Jag har grön/blå ögon med endast gröna eller blå anlag bakom mig. Min sambos ögon är bruna, men bär även på ett blått anlag från sin mamma.
    Vår son som idag är fem år har en härlig blandning av färger. De var blå fram till han var 2,5 ungefär och har förändrats mycket genom åren.. De är lite gröna, lite bruna.. Får se var det slutar! :)

  • malinhudis

    Alexandra, det är jätteroligt att se hur det förändras :)
    Inte heller hårfärgen är "safe" när det gäller arvsanlagen. Sambons svarta hår har än så länge inte "färgat" av sig på sonen, han är blond som jag!
    Vi får se hur det ändrar sig när han växer upp. :)

  • malinhudis

    Sonaten, jag hade det så tidigare, kanske någon må ad sen. Vaknade 04.30 VARJE morgon! Men nu sover jag bättre igen :) Hoppas det vänder!

  • malinhudis

    Sömntutan, jag var täppt i näsan och beroende av nässpray hela livet, fram till vår son föddes 2007! Efter det släppte det helt magiskt. Jag tror att jag använt nässpray fem gången sen dess! :)
    Det finns kanske hopp?

  • malinhudis

    Jag vill också börja shoppa till bebisen! Till vår son hade jag både handlat och fått mycket innan han föddes, sen kom han i v.31 och jag hade inte ett enda plagg som passade! Mormor och moster fick springa på stan för att handla det nödvändigaste :)

  • malinhudis

    Mysmamman, till sommaren hade jag inte mycket kläder till sonen, ljusa bodies och byxor, och koftor, tunnare jackor. Blev det kyligt bonade jag i vagnen istället. :)
    Och tunna mössor/slokhattar är bra att ha :)

  • malinhudis

    Acantha, nej det går inte att planera i detalj. Vi skrattade gott när vi provade en overall på honom, den var i stl 56 och såg ut som en peppar till honom som var 41cm :)

  • malinhudis

    Em77, jag är också 35! Blir 36 till hösten. :) Vårt första barn är 5. Och vi väntar tvåan nu i juni.

  • malinhudis

    Jag fick känningar av foglossning och ischias förra veckan och idag fick jag låna ett bälte av en sjukgymnast jag jobbar med. Ett enkelt stretchigt bälte med kardborrband.

    Det har känts mycket lättare under dagen och nu ikväll ömmar det inte alls som innan. Win!

    Att köpa bältet kostade 300kr så det tänker jag göra imorgon! :)

Svar på tråden ~* Juni Bebisar 2013 *~