Inlägg från: Löparmamma2013 |Visa alla inlägg
  • Löparmamma2013

    Hjälp! Jag tappar håret - håravfall...

    Hej!

    Här är en till som tappar hår. Det ÄR jobbigt, inte att jämföra med cancer kanske men det är jobbigt för att det inte går att få någon hjälp inom vården utan att man är hänvisad till skumma laserkliniker som är jättedyra och som har mycket tveksamt resultat, vad jag har läst.

    Jag har haft håravfall i ca 3 år, det började drygt ett år efter att barn nr 2 var fött. Eller, det var då jag märkte det. Jag har testat Priorin, Silicea, Panto-2, Recrea/regaine, hårmassage men inget hjälper. Har mätt allt som går att mäta. Järn var lågt förut men inget hår växer ut när järnvärdet blev bra igen. Sköldkörtel är också testad utan att visa något som kan förklara håravfallet.

    Körsbäret 123, mitt hår ser ut som ditt på bild 1, har du möjlighet att dela med dig av din hårkur? Den ser ju jättebra ut!       

  • Löparmamma2013
    Mamma38 skrev 2012-10-26 10:59:38 följande:

    Så här ser jag ut...såå deppig för det här, ska börja jobba i januari och vet inte hur jag ska palla...Försöker verkligen tänka positivt men det är inte så lätt just nu... Tips på var man få tag på snygga breda hårband? Och Körsbäret, jag tar också gärna del av din kur som hjälpte dig...!!



    Hej Mamma38! Oj oj, stackare. Mitt hår är inte riktigt lika illa ännu men det är fruktansvärt jobbigt när det blir så. Har du varit hos hudläkare? Du borde definitivt kunna få perukbidrag, tycker jag, även om läkare inte verkar bry sig alls om kvinnligt håravfall.

    Mina tips hittills är att gå in på www.alopeci.se, där bör det finnas personer med tips på peruker och mössor och annat. Jag har inte riktigt hunnit till perukstadiet ännu men börjar förbereda mig. Det finns även frisörer som har specialiserat sig på håravfall. T.ex. Carl M. Lundh är ett namn som dyker upp då och då även om jag har läst en del kritik mot dem också. Det finns också forumet www.lookgood.se där man kan ställa frågor om håravfall, men det är nog en hel del laserkliniker där som skriver fuskinlägg. Håravfallsbranschen verkar vara en riktig skojarbransch.

    Mina planer för/mot fortsatt håravfall är:

    1. Klippa en så snygg frisyr det går med hjälp av kunnig frisör.
    2. När det inte går att kamma över längre, undersöka möjligheter till extensions, även om det också sliter på det stackars hår som är kvar.

    3. Toppik eller hårfibrer som döljder

    4. Köpa en lång lössvans som jag kan göra en bulle på huvudet av. Det verkar även finnas lösluggar att sätta fast.

    5. Försöka få perukbidrag igen genom att tjata och tjata och tjata på läkarna.

    6. Peruk/hårersättning/sjalar/acceptera.

    Hoppas hoppas verkligen att du hittar någon lösning, men jag tror att man kommer rätt långt med sjalar och löshår. Jag tycker att alopecisidan verkar trevlig, där finns säkert några som kan komma med experttips.

    Kram!                       
  • Löparmamma2013
    Körsbäret123 skrev 2012-10-17 23:19:30 följande:
    Samma här!!! Se på mitt äckelhår! Men hittade en hårkur som funkade så SJUKT BRA tycker jag iallafall!!! =)
    Körsbäret! Kan du inte berätta hur du fick ditt hår bättre?
Svar på tråden Hjälp! Jag tappar håret - håravfall...