Inlägg från: maaowliiin |Visa alla inlägg
  • maaowliiin

    behöver hjälp, pergotime!

    Hallå hallå!
    Nu har jag lite frågor igen :)

    Jag har PCO men har börjat få mer regelbunden ÄL under senaste månaderna.
    Nu skulle jag börjat med primolut-nor i dagarna och sen ätit pergotime, men igår så tog jag ÄL-test för jag hade rikligt med ja, ni vet. Och visade positivt!
    Dock var min sambo inte hemma igår utan bortrest så lär väl missat den, vi hade sex i tisdags så de va ju två dagar emellan så lär väl inte funkat :( ..

    Men.. Nu till min fråga!
    Vågar jag börja med primolut-nor och pergotime eller ska jag vänta tills jag får mens och sen ta pergotime då och alltså skippa primolut-nor?
    Vill inte skada något om det nu finns en risk att jag kan ha blivit gravid..

    Jätte tacksam för hjälp :)

  • Svar på tråden behöver hjälp, pergotime!
  • maaowliiin

    Tack ! Jag avvaktar då :)
    Jag har ju haft så oregelbunden mens så jag har ju inte en aning om när jag ska ha efter ÄL.. hur många dagar efter ÄL kan jag testa med gravtest? :)

    Jag hoppas också! Hade varit bästa julklappen någonsin! :)

  • maaowliiin

    Tack för svar :)
    Det konstiga va att jag inte fick ägglossning av pergotime, utan den fick jag på helt naturlig väg :)
    Dock fick jag den 26 dagar efter mensen, men den kom! Jag hoppas iallafall att testet igår visade rätt!
    Märkte att de rann mycket igår, ni fattar. Haha.. Skäms

    Okej men då får jag vänta och antingen kommer ju mens eller så blir det ett plus :)
    Jag väntar iallafall med primolut-nor kuren ´någon månad :)

    Tack igen ! :)

Svar på tråden behöver hjälp, pergotime!