Ärftlighet med för trångt bäcken
Hej på er.
Ska såklart även ta detta med min barnmorska när jag ska dit nästa gång, men vill höra mig för om någon med erfarenheter..
Min mamma födde sitt första barn med vaginal förlossning, detta var på 70-talet. Barnet fastande och dog under förlossningen..såklart en sorglig historia.
Jag och min syster är efter detta bägge förlösta med kejsarsnitt.
Nu ska jag själv ha mitt första barn i April, och detta är något jag är livrädd för. Att förlora barnet vid förlossning pga att de inte får ut det i tid. Vilken mardröm :(
Någon här som har gått igenom en vaginal förlossning trots en mamma som haft för trångt bäcken?
det känns som det ju kan vara något som är ärftligt, och jag har fått mycket andra drag av min mor, så detta känns som att det kanske också ärvts ner.
Långt kvar till förlossning, men detta gnager i mig...såklart är de bättre idag än på 70-talet, men ändå...