• Smartie

    Du kan inte bli gravid - jag har ingen pappa!

    Jag lägger detta i kategorin "svårt att få barn" för att jag verkligen vill höra era åsikter. Dvs dem det berör.

    Idag är det Fars Dag (om jag inte missminner mig) och min pappa är tyvärr död sen ca 10 år och min farfar eller morfar finns inte heller så det finns ingen fadersfigur att fira. 

    Skulle jag bli sne för att andra berättar om sina pappor eller lägger upp bilder av sina pappor, fars dag-presenter etc, på Facebook? Naturligtvis inte!

    En kompis till mig har ingen mamma. Hon tycker ibland att det är jobbigt när andra pratar om sina mammor, MEN hon förstår ju att det är oundvikligt och att andra inte kan tiga eller avstå från att lägga upp fb-uppdateringar för HENNES skull.

    Jag lider med alla ofrivilligt barnlösa och jag förstår att ni inte vill ha gravidmagar eller småbarn upptryckta i ansiktet och det ska ni inte heller behöva få. MEN ni kan inte kräva att andra håller sig undan eller slutar skriva grejer på sina EGNA facebook-sidor bara för att NI mår dåligt. Jag har varit med om detta flera gånger i bekantskapskretsen. En gravid blev inte bjuden till en fest för det skulle finnas ofrivilliga barnlösa där. En annan gravid fick klagomål för att hon skrev "för mycket" om sin graviditet på Facebook... Hallå??? Sluta läsa Facebook eller spärra sidorna då! Världen kretsar inte kring er, lika lite som världen kretsar kring mig och det faktum att jag inte har någon pappa.

    Ofrivillig barnlöshet är bland det värsta man kan drabbas av, men "bara" BLAND det värsta. Att förlora en förälder är också hemskt, att förlora en nära släkting eller vän är hemskt osv. Skulle vi ta lika stor hänsyn till alla, skulle man knappt kunna skriva om någonting eller prata om någonting längre. Någon kan ju ta illa upp...

  • Svar på tråden Du kan inte bli gravid - jag har ingen pappa!
  • Smartie
    AnnieS skrev 2012-11-11 13:42:12 följande:
    Du har helt rätt i det du skriver! Innan jag lyckades bli gravid så kunde jag tycka det var jobbigt i perioder när "alla" andra var gravida. Men jag visste att problemet låg hos mig och att det var något jag var tvungen att arbeta med.
    Man har rätt att vara ledsen och arg. Man har rätt att tycka att det är jobbigt med gravidmagar osv.

    Men man har inte rätt att försöka begränsa andra människors livsutrymme som vissa försöker göra. Det är det jag reagerar på och försöker få dessa människor att förstå genom att exemplifiera med att jag inte har någon pappa. För vissa kan förlusten av en förälder vara en lika stor sorg - eller ännu större - som att ha svårt att få barn. Alla vill inte ens ha barn osv. Jättejobbigt för dem som vill och inte kan, men det gäller mycket som sagt.
  • Smartie
    Anonym (X) skrev 2012-11-20 21:05:05 följande:
    Det TS vill peka på är väl att andra grupper som bär en "sorg" inte kräver att omgivningen ska anpassa sig medan det verkar mycket mer vanligt hos barnlösa.

    Det var precis så här jag menade. Inte att barnlösa inte får vara ledsna.
  • Smartie
    Anonym (PE) skrev 2012-11-22 04:22:12 följande:
    Jag tror skillnaden mot många andra sorger beror på att barnlöshet handlar om något livsexistentiellt. Om jag inte kan få barn, har mitt liv någon mening då?

    Ofrivillig barnlöshet är hemskt för dem det drabbar, men det vore en förfärlig inställning om livet inte hade någon mening utan barn. Var Stieg Larssons liv meningslöst, Selma Lagerlöfs etc. Därför kan man inte heller "gradera" olika sorger.
  • Smartie
    cloudberry79 skrev 2012-11-28 20:57:44 följande:
    Jag har inte haft svårt att få barn, men kan ändå kräkas över de som dagligen gör uppdateringar om sin graviditet från typ vecka 10 och framåt. Det räcker om man annonserar att man ska ha barn, sen kan man ju skriva något i slutet typ.
    (M)amma till V -07 och E -12

    Men andra får väl skriva vad de vill på sina uppdateringar? Jag älskar inte heller Facebook, men om du kräks får du väl sluta läsa.
  • Smartie
    Anonym (Intebarabarnlös) skrev 2012-11-28 20:52:31 följande:
    Menar du att om man tycker att ens eget liv utan barn är meningslöst, så tycker man samtidigt att alla andra barnlösas liv är meningslöst? Det låter logiskt men det är ju absolut inte så det mänskliga psyket fungerar. Att gå igenom en livskris, där man ser det man hade tänkt sig som meningen med livet (att få barn och familj) ryckas bort gradvis under många år, har inget att göra med hur man värderar andra människor och deras liv. Och jag förstår inte detta med att ofrivilligt barnlösa skulle vara den grupp i samhället som kräver anpassning. Fatta att det är en jättestor grupp! Läs på, detta drabbar mer än var 10:e person någon gång! Du har säkert någon i din närhet som har haft svårt att få barn utan att du ens vet om det.

    Jag menar att man inte kan särbehandla ofrivillig barnlöshet som om det vore en särskild sorts sorg, värre än alla andra sorger. Och andra sorger är förövrigt också vanliga. Jag blir ofta påmind om att de flesta andra i min ålder har pappor i livet, men jag får lära mig leva med det.
  • Smartie
    cloudberry79 skrev 2012-11-30 18:50:51 följande:
    Jo, men vem vill vara vän med den som är självupptagen och bara postar om sin graviditet? Det är ett normaltillstånd, man är inte speciell som gravid. Get over it liksom.
    Visst, jag orkar inte heller läsa allt om allas graviditeter, eller hundar, eller spännande resor eller nya jobb eller nya hudkrämer eller allt vad vissa nu skriver om på Facebook.

    Men man får lära sig leva med det eller sluta läsa där.

    Och en graviditet är självfallet speciell - för den som är gravid. Kan till viss del förstå att man vill dela med sig till hela världen. Det betyder dock inte att alla orkar lyssna eller vill veta - särskilt inte ofrivilligt barnlösa. Men det är inte samma sak som att man måste ta SÄRSKILD hänsyn till ofrivilligt barnlösa. "Krav" som ibland har förekommit.
Svar på tråden Du kan inte bli gravid - jag har ingen pappa!