DestinationX skrev 2012-11-12 14:29:41 följande:
Jo, fast vi tänkte mer svartsjuka i den meningen att vårt gemensamma barn kommer hela tiden ha båda föräldrarna nära hela tiden medans dem tre stora barnen inte har det.... Mina små har fortfarande en önska om att jag och pappan ska bli ihop igen, även om jag lugnt har pratat med dem att det inte kommer att hända även om både mamma och pappa älskar dem utöver allt. Samtidigt trivs dem väldigt bra med min nya man, så det är inte där problemet ligger. Det finns bara en sorg kvar hos barnen över att mamma och pappa inte är ihop längre.
Jag kan bara tänka mig att det är jobbigt att se det som förälder... Sen är det väl så att ibland kan den sorgen sitta i länge länge länge... hur gör ni då?
Och tänk om det är så att ett litet syskon gör att ni enar er nya familj på ett helt annat sätt?
Hur tror du det skulle funka om ni faktiskt pratar med barnen? Säga att ni önskar att ni kan få en liten bebis till... som dom kan bli världens bästa storasyskon till... och fråga hur dom skulle känna inför det? Inte be dom godkänna planen, för det är inte deras ansvar. Men göra dom delaktiga i hela processen?