Anonym (Ts) skrev 2012-11-20 11:15:29 följande:
I våras hamnade hon i rejäla ekonomiska svårigheter och hon fick inte sin lön på två månader. Hon kunde inte betala maj månads hyra och vände sig till socialen som nekade. Hon fick försörjningsstöd månaden efter, men blev åter igen nekad den maj månads hyra. Hon har därmed blivit uppsagd och om inte styrelsen accepterar att hon betalar (jag lånar henne pengar) så blir hon avhyst.
Socialen i vår kommun säger sig inte ha lägenheter förutom till t ex kvinnor som lever i våldssamma relationer. De erbjuder henne vandrarhem, men eftersom hon blir avhyst så står det i henne papper i fem (tror jag) år och hon kan inte söka annan lägenhet då värdarna skulle avvisa henne och de som hyr ut i andrahand kontrollerar ju också ekonomin. Då handlar det om fem år med barn på ett vandrarhem.
Hur försörjer hon sig idag, har hon fortfarande försörjningsstöd? Att hon blev nekad hyran i maj och sedan skulden månaden efter är inte så konstigt då bistånd till skulder inte beviljas. Däremot brukar de beviljas när det kommit till ett akut skede och man blivit uppsagd eller ska bli avhyst, särskilt om det finns barn. I maj/juni var inte omständigheterna sådana men nu är de så jag hade kontakta Soc igen.