Inlägg från: annca |Visa alla inlägg
  • annca

    Obligatorisk idrott på schemat varje dag?

    Det skulle vara en än större grogrund för mobbing än vad vissa skoluniformsförespråkare hävdar fritt klädval är...

    Nyttigt att röra på sig, javisst, men är det inte det rasterna är till för? Begränsa tillgången till uppehållsrum istället.


    ~*~ Ursäkta mig men hey! Man har väl rätt att ändra sig...? (W.Crafoord)~*~
  • annca

    Ja, att röra sig är nyttigt, men inte schemalagd idrott vareviga dag! Det är det jag sätter mig emot.
    Idrotten var en plåga för oss som inte var så duktiga och hamnat i en klass där gympa var det roligaste alla andra bara visste! Och var man inte duktig, då förstööööörde man för de andra. Och tyvärr hade lärarna samma lea inställning. :-P Idrott var en ångestframkallande plåga som gav magont och psykosomatisk huvudvärk redan kvällen innan.
    Och hur i helsicke ska det pressas in i ett redan överfullt högstadieschema? Det är mer matte, svenska, engelska som behövs, inte idrott.

    Som redan har skrivits ovan: få in lite uteaktiviteter i den vanliga undervisningen. Man kan ha alla ämnen delvis ute på iaf lågstadiet. Inte varje lektion, men någon om dagen iaf.


    ~*~ Ursäkta mig men hey! Man har väl rätt att ändra sig...? (W.Crafoord)~*~
Svar på tråden Obligatorisk idrott på schemat varje dag?