cloudberry79 skrev 2012-12-01 11:07:49 följande:
Jag hade haft min sjukdom länge när jag kontaktade vården, jag trodde det var stress och sömnbrist bara.. Första graviditeten slutade i vecka 20, sonen är född i vecka 28. Både prematur födsel och missfall kan bero på struma, så det känns så förfärligt i efterhand att jag inte sökte vård tidigare. Mest för V som fick en otroligt tuff start.
Hej,
tack för dina svar! Ja, jag tror ju att jag har Graves, och det trodde min fertilitetsläkare också. Får se vad specialisten säger.
Tur att det gick bra för din son, trots att han föddes så tidigt. Men inte tror man att de vaga symptomen är ett tecken på en så allvarlig sjukdom, så klandra inte dig själv!
Tack för att du delade med dig, du fick mig att inse att vi verkligen inte bör bli gravida, det skulle ju vara en riktig mardröm att föda så tidigt.
Jag är också rädd för operation, riktigt rädd. Men samtidigt så är det ju sååå lång tid att vänta i två år. Vad jag förstått så är överskottsmedicinerna farligare för ett foster än Levaxin.