Inlägg från: Grytlapp |Visa alla inlägg
  • Grytlapp

    Ensidig huvudvärk.

    Det låter som migrän. Anfallen kan variera i intensitet från att ibland vara hanterbar smärta till att totalt däcka en.

  • Grytlapp
    Mad as snow skrev 2012-12-17 10:23:55 följande:
    Märkligt, jag har lidit av migrän i hela mitt liv och aldrig hört det. Men det kan nog se väldigt individuellt ut. Min migrän sitter främst i kroppen med diffus huvudvärk.
    Jobbigt. Det finns olika typer av migrän. Jag har migrän med aura och Hortons. Fördelen med aura är ju att jag kan ta imigran i tid innan värken sätter in.
    Blir du påverkad på annat sätt med yrsel, sluddrande tal osv?
  • Grytlapp
    Mad as snow skrev 2012-12-17 10:34:27 följande:
    Ja, verkligen. Migränen sätter sig först i tungan på något sätt och armarna domnar nästan. Om jag tar medicin i tid så hinner jag stoppa själva huvudvärken men den där känslan i kroppen sitter kvar länge. Vad är aura? Vilken dålig koll jag har!
    Det låter skitotäckt.
    Aura är lättspännande för att vara ärlig. Helt plötsligt så får allt man tittar på en spejsad gloria av olika ljus och färger
    Ingen huvudvärk alls utan det känns som om jag befinner mig i en såpbubbla. Tar jag imigran då så kommer inte hv. Gör jag det inte så kommer den med besked inom en timme.
Svar på tråden Ensidig huvudvärk.