• Adina15

    Någon som använt progesteronkräm - ProgesterAll

    underbart att få ta del av denna positiva anda. jag testar ProgesterAll för första gången och har en kämpig historia bakom med misslyckade inseminationer, ivf:er och missfall i väntan och längtan efter ett barn. har testat många olika metoder men förstår inte varför jag inte stött på detta med bioidentisk progesteronsalva tidigare...!?! verkar bra för så mycket annat också.

    www.hormoni.se/pms_och_barnloshet.php

  • Adina15
    Anonym (bebissjuk) skrev 2013-01-01 21:39:29 följande:
    Hej
    Jag har köpt hem progesteronkräm då min (vår) längtan efter bebis är stor. Jag undrar om det finns någon som använt ProgesterAll och lyckats bli gravida?
    Hur använder/använde ni krämen? Hela cykeln/ev graviditeten eller hur funkar det?
    det är ju ett tag sedan du köpte krämen, hur har det gått för dig?
  • Adina15
    Singoallaa skrev 2013-04-04 10:04:06 följande:
    Jag har en tub som jag kan sälja. Jag köpte hela tre tuber! Efter tub ett och påbörjad tub två blev jag gravid. Vi hade försökt i fem år!!! Så nu har jag en helt ny och oanvänd kräm tub som jag gärna säljer för billig peng! PMa vid intresse!
    tack igen :) kanske kan vara av intresse, har just börjat behandling och med ny tub men återkommer ev om några veckor för att se om min kropp fixar detta 
  • Adina15
    Singoallaa skrev 2013-04-04 22:29:04 följande:

    Adina låter bra! Jag smörjde helt enligt anvisningen, tog två rejäla klickar och smörjde på olika ställen hela tiden! Började smörja på dag 13, 14 fram tills någon dag innan mens. När jag blev gravid fortsatte jag i flera veckor tills jag fick progesteron vagitorier utskrivna av min gyn var då i vecka nio, fick för en månad. Nu är även de slut och efter vecka tolv behövs inget extra tillskott av progesteron säger läkarna, så nu kör vi utan något! Lycka till!
    tack för info. väldigt intressant detta, jag tror stenhårt på det. fortsatt lycka till och p återhörande! :)

    gosnosen- försök släpp ångest och oro, det är nog hellugnt att glömma någon gång då. lättare sagt än gjort jag vet, men det finns ingen som helst anledning till att klandra dig själv för detta. däremot om man gör uppehåll under ett par dagar/någon vecka kan jag tänka mig man märker av det.  
    fortsatt lycka till med graviditeten! 
Svar på tråden Någon som använt progesteronkräm - ProgesterAll