Anonym (tandhygienist) skrev 2013-02-15 11:19:07 följande:
Är det inte jättetrångt mellan tänderna så rekommenderar jag en vaxad lite tjockare tandtråd. Om tråden är svår att få ner mellan tänderna är en glide-tandtråd bättre. Tänk på att det är utrymmet mellan tand och tandkött som ska rengöras och inte det ställe där tänderna möts. Skulle det vara så att mellanrummen är väldigt stora så att tandtråden bara "snurrar runt" så är det kanske bättre att istället välja en tandsticka eller mellanrumsborste som bättre fyller ut mellanrummen.
Jag skulle rekommendera dig att kontakta din tandhygienist för råd om vad du ska använda och och på vilket sätt, så att rengöringen blir så optimal som möjligt och risken för att du skadar dig minimeras.
Tack för ditt svar. Jag ska hitta den tjockare varianten igen. Det tog slut och jag köpte en ny sort som jag ville prova. Men den gled för mycket tycker jag.
Kan jag utläsa på förpackningen hur tunn den är och hur mycket vaxad den är?