Reklam för ersättning hotar amningen?
www.svd.se/opinion/brannpunkt/reklam-for-ersattning-hotar-amningen_7792824.svd
Er åsikt?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-01-04 20:12
www.regeringen.se/content/1/c6/20/27/95/20eb2c62.pdf
www.svd.se/opinion/brannpunkt/reklam-for-ersattning-hotar-amningen_7792824.svd
Er åsikt?
Nu kan jag inte se den länken på min telefon. Men några av de större företagen har varit ute i blåsväder förr pga reklam i bl.a. uländer. Tillgång till rent vatten och att inte vara för fattig är en förutsättning för att barn inte skall fara illa av ersättning. Tror tom att i någon av de reklamerna så påstod företagen att ersättning var bättre än amning.
Det är några år sedan nu men det var många bebisar som for illa då just pga den reklamkampanjen.
Jag tycker att det är dåligt. Reklam hör definitivt inte hemma i papper från BVC. Ingen gör reklam för amning så reklam för ersättning tycker jag inte behövs.
Nej, jag tror inte att det föreligger någon sådan risk, särskilt inte som lagförslaget innehåller formuleringen "9 § Vid marknadsföring av modersmjölksersättning ska det framhållas att amning har fördelar. Det ska även framgå att produkten endast bör användas på rekommendation av en person med utbildning i medicin, näringslära eller farmaci eller någon annan som arbetar med barna- eller mödravård.".
Jag har läst hela lagförslaget och tycker det är en märklig tolkning som artikelförfattarna gör. Det är ganska hårda formuleringar som trycker på att amning alltid ska framhållas som det bästa alternativet, samt att det tydligt framgår att marknadsföringen endast får gå via vården, alltså som idag bara att det blir en fastställd lag.
Det som kan hota amning, enligt mig, är bristande rutiner på förlossnings- och BB-vården, felaktig rådgivning, dåligt uppdaterade BVC-sköterskor, neddragning på amningsmottagningar, etc. Inte att mer information (eventuellt) finns tillgänglig för föräldrar.
Information om ersättning tycker jag definitivt ska finnas med i pappren från mvc/bvc
Reklam för amning görs ju hela tiden.Men jag tror inte på reklam främst utan vettig information. T o m på ersättningen står det klart och tydligt "Amning är det bästa för den lilla bebisen". T ex nestes barnmats hemsida står det om amning också. På sempers sida får man inte ens läsa om ersättning om man inte är sjukvårdspersonal (t ex bvc). Information behövs i allra högsta grad. Då hade man sluppit höra på ica att "åååh nej! Vi glömde oboyen till bebisarnas ersättning!" från familjer som fått ta till drastiska åtgärder för att få de små att ta lite "äckligare" ersättning som t ex nutramigen.
Faktumet är ju att amningen fungerar inte för alla. T ex mig. Jag ringde till amningsmottagningen och GRÄT för att jag ville ha hjälp. Fick ingen. Alla sa "det fungerar, det bara är så". Men det gjorde det inte. Trots alla knep jag testade, som jag för övrigt själv fick leta upp. Är det inte bättre då att de små får mat och dessutom RÄTT mat som man skulle kunna hitta lättare om man fick information.
T ex när åldersgupperna ändrades, ingen info gavs formellt. Den snubblade jag på när jag letade recept på sempers hemsida. Eller när storleken på måtten ändrades. Osv. Ingen info gavs.
Folk som vill amma behöver få hjälp med det när det krånglar. Det får man inte idag. Inte ens på BBn som vunnit amningsutmärkelser. Vem tror på fult allvar att en mamma som vill amma och som det fungerar för skulle sluta med den gratismaten bara för att willys råkar ha extrapris på ersättning? Varför ska det vara så krångligt för föräldrar att få tag i information om BEBISEN mat?! Lättare att hitta information om utländsk kassler, det är väl ändå inte riktigt rätt?