Inlägg från: tundra |Visa alla inlägg
  • tundra

    Min 1.5-åring slår mig hela tiden!

    Arg. Du fattar ingenting. Men ändå en relevant fråga.

    En 1 åring är kung på att läsa av sin mor. Du har medveten eller omedvetet ryckt till eller reagerat så att han "upptäckt" att han kan slå och du då agerar "roligt" dvs ger beteendet uppmärksamhet.

    Lättaste sättet att bryta beteendet är att bestämt avbryta och sedan snabbt avleda.
    Ge beteendet minimalt erkännande utan att ignorera det. Ett snabbt bestämt nej och gör sedan genast ngt annat.

    Blir det härdsmälta så låt han vara arg. Bekräfta med ord. Ge snutte, napp etc. Säg: Jag ser att du är arg. Alla är arga ibland.

    Moralisera inte under utbrottet. Vänta bara ut det.

    Förebygg och prata om sånt innan/efter.

  • tundra

    Det är aldrig instinktivt eller inbyggt.
    Det är alltid inlärt beteende.

  • tundra

    Är det ngt farligt eller ngt han vill ha som inte är tillåtet. Säg nej. Ta bort honom. Lyft bort honom max 1 m.
    Rusar han dit. Gör om.

    Blockera honom inte. Håll inte fast.
    Var bara mer envis.
    Var bestämd.

  • tundra

    Han ska självklart inte göra illa hunden.
    Visa hur man klappar fint i första hand.

    Är det för att testa gränser.
    Lyft bort sekunden han är på väg dit för tjuvnypet. Max 1 meter. Försöker han igen. Gör om.

    Tro mig. Du har en tålamodsreserv som är 200 gånger större än hans. Han kommer tvingas se sig besegrad och måste själv reglera sitt beteende på insidan.

    Ofta blir de då jätteledsna. Ge snutte eller napp men låt barnet själv bearbeta det som hänt utan att automatiskt rusa dit och blanda dig i. När barnet sen vill kramas så kramas ni självklart. Bekräfta känslan.

    Haha. De är lätta runt 18 mån om man jämför med 3 åringar. Så det arbete man lägger ner här betalar ofta tillbaka sig.

  • tundra

    Haha. Du har en smart kille med bra självförtroende helt enkelt!

    Den här fasen brukar gå över rätt snabbt är min erfarenhet. Runt 2 är de underbart harmoniska. För att bli små tasmanska djävlar runt 3 igen. Hihi.

    Låter som att du är på rätt spår iaf.
    Lycka till!

Svar på tråden Min 1.5-åring slår mig hela tiden!