Funderingar kring skolan agera eller vara passiv
Är själv lärare. Fröknarna har agerat helt fel ifråga om att er son ska komma till skolan och be om offentlig ursäkt, det kan skötas smidigare! Dessutom har jag svårt att tro att "jag ska ta med en kniv till skolan" är ett hot från en 7-årings sida - han kanske helt enkelt menade att han vill visa upp en kniv? Det är stor skillnad på vilken AVSIKT man har med att säga så.
Fröknarna agerar rätt som drar detta till socialtjänsten (för så säger lagen att vi måste göra, tyvärr kan det drabba oskyldiga) men ni har inget att dölja. Förklara det du skrivit här, att ni är noga med att prata med sonen om syskonens språk. Sedan tycker jag ni ska ta ett riktigt krafftag mot de stora barnen, åtminstone kring vad de gör och säger inför lillkillen. Jag ser många föräldrar med små barn som på något sätt omedvetet pushar barnen att växa upp snabbt - vilket utlöser besvärliga beteenden. Var nitiska, prata, prata, prata, plocka bort våldsspel om han har såna, öva på empatin, låna etiska böcker, besök en kyrkogård (nej, det är inte överdrivet....)
Jag är rätt säker på att det här har blivit en alldeles för stor grej för din son. Visst, man får inte hota andra, men det verkar han ju ha förstått med råge? Prata ihop er som föräldrar, boka in ett större möte med så mycket berörd skolpersonal som möjligt och beskriv situationen. Ni har rätt att kräva att det upprättas ett åtgärdsprogram . och det är för er sons skull, inte de andra rädda barnen och fröknarna. Det låter mellan radera som om fröknarna har något emot er och er son, om det är befogat eller inte vet ju inte jag men det är definitivt något som inte ska gå ut över andra, framförallt inte barn.
Hör gärna av dig och berätta hur det går!