Inlägg från: ostbollen |Visa alla inlägg
  • ostbollen

    Få dödsbesked via Facebook. Konstigt eller normalt?

    Jag tycker att det beror lite på vem det är - hur nära släkting eller vän det rör sig om - och hur det går till. Ett privat meddelande är okej, en statusuppdatering mindre okej eller inte alls okej beroende på vem som skriver och hur, men allra helst vill man väl bli uppringd och få beskedet av en mänsklig stämma.

    Jag fick ett dödsbesked via en statusuppdatering på facebook när en vän som jag mer eller mindre hade förlorat kontakten med gått bort. Det var partnern som la ut ett långt meddelande på hens sida. Det var en chock för mig men på ett bra sätt. Jag känner inte partnern och förstår att jag aldrig skulle ha fått kännedom om dödsfallet på annat sätt eftersom vi inte brukade träffas längre eller höra av oss till varandra och bodde i olika städer.

  • ostbollen
    Notperfect skrev 2013-02-09 17:21:46 följande:
    Jag säger inte att det är fel att folk beklagar hos den person som avlidit. Allt jag skrev var att är en chock när man får veta det på så sätt och sedan får höra "Han dog för 2 timmar sen". Thanks for telling me liksom.
    Tänker man efter är det ju ett ganska sjukt beteende att det första man gör då man får ett dödsbud skriva "RIP" el dyl på den avlidnes sida. För vems skull? Det är ju inte som om den döda hör eller ser, det är ju i så fall för att tala om för alla andra att man minsann visste tidigt. Otroligt egocentrerat och okänsligt, så tidigt efter dödsfallet som i ditt exempel har knappast alla nära anhöriga nåtts av nyheten ännu.
Svar på tråden Få dödsbesked via Facebook. Konstigt eller normalt?