Anonym skrev 2013-02-18 20:00:00 följande:
Det värmer ens hjärta att höra såna fina ord från en man, i detta utseendefixerade samhälle!
Såna som du (och min egen man) verkar vara alldeles för sällsynta.
Min man älskar mig precis som jag är, han älskade mig då jag vägde 110kg och var deprimerad, och han älskar mig nu när jag har gått ner till 60kg och är pigg och lycklig igen. Äkta kärlek hänger inte upp sig på det yttre, älskar man någon så gör man, oavsett hur denne ser ut.
Jag är tokkåt på min man efter 20 år, och han på mig. Han ser inte heller ut som när vi var 22, men jag älskar honom bara mer och mer för varje dag som går.
Anonym (djungeln) skrev 2013-02-18 19:55:01 följande:
Precis! :) Och jag kommer ju att gå ner dem så småningom, har bara inte bråttom med det eftersom vi ammar och myser just nu :D Hinner både banta och träna senare när man inte har en bebis längre ^^
Låter som att din dam kan känna sig lyckligt lottad den dagen ni bestämmer er för att ni vill ha barn

Äsch jag tror det är rätt så vanligt bland oss män ändå, det är så vackert på något sätt att se det mest naturliga som helst. Man ser sin kvinna gå runt där och vagga, bära och kånka på ens blivande unge. Fint! Klart man går upp i vikt. De som klagar på sina fruar och allt vad det nu kan vara är nog bara en liten grupp men tyvärr dom som hörs mest. För oss andra finns det ingen anledning egentligen att prata om det eftersom man ser det som så naturligt. Men jag kan förstå att man själv kanske känner sig lite "mindre sexig" eftersom samhället trycker på sådana knappar..Jag är den sista som ska säga nått egentligen men tanke på min egna tråd som ligger ute. Men skit i den, ni är vackra med era extra kilo så länge ni mår bra själva!