Babyutrustning vid Socbidrag???
Jag har inte orkat läsa igenom hela tråden, men;
Vad skulle vara så fel med att köpa en beg säng? En ny madrass på jysk får du ju för en hundring, en bäddmadrass till det ytterligare ca en hundring och en kudde en femtiolapp. Letar man på rätt ställen så hittar man nytt till överkomliga priser.
Gällande skötbord hade vi det bara åt vår första, sedan åkte det ut. De två yngsta har vi använt en filt/handduk/en sådan där "gummiklädd" skötmadrass direkt på golvet. Då slipper man vara orolig att barnet ska rasa ner i golvet.
Vagnar har vi köpt både nytt och begagnat. Lika så med kläder. Sängkläder är ju så billiga att jag inte ser någon mening med att ens leta sådant begagnat.
Sedan så köpte vi ju inte allt på en gång, utan köpte lite saker då och då under graviditetens gång så allt skulle finnas när bebisen var född.
Att vi köpt mycket begagnat har dels varit för att jag tycker det är onödigt att köpa det sprillans nytt när det finns att få tag på i nyskick betydligt billigare, även om jag hade råd att köpa det nytt. Dessutom så använder man ju sakerna så kort tid att man kan sälja iväg dem och få tillbaka en del pengar att göra roligare saker för.