Inlägg från: Tia F |Visa alla inlägg
  • Tia F

    Halalslakt

    LindaEfraim skrev 2013-02-23 00:47:51 följande:
    Anton i Sverige gör de inte så. De sätter fast djuret i en cylinder med ett hål för huvudet där en metall skena tvingar mulen upp i vädret. Sedan skär de av båda struparna samt artären och venen och sedan står djuret och frustar i upp emot 15 minuter innan det dör. För varje frust den gör så sprutar bloden från halsen flera meter. De vänder även cylindern med kossan i.
    Mycket inhumant.
    De får nämligen inte skjuta djuren med en slaktpistol för djuret kanske inte bara blir medvetslös utan dör innan strupen skärs av.
    Då vill jag komplettera ditt inlägg med: 
    earthlings.com/

    Det Linda skriver om finns på film för er som inte är insatta. Samt en hel del andra grymheter som, tro det eller ej, faktiskt pågår överallt. Och inte bara i utlandet som någon i en tidigare tråd skrev. Ignorance is bliss.

    Skaparna av filmen har valt att låta denna film kunna ses av var och en utan att betala en spänn. Så varsågoda, här har ni något att titta på under familjekvällen. (ironi)

     
  • Tia F
    LindaEfraim skrev 2013-02-24 11:30:24 följande:
    Tia F

    Men många gör sjuka saker i Guds namn.
    Och det är sjuka människor med sjuk syn på livet som Gud har skapat som gör detta.
    Det är inte troende eller icke troende som gör sjuka saker. Det är människor. 
     
  • Tia F
    LindaEfraim skrev 2013-02-24 11:53:45 följande:
    Tia F men de gömmer sig bakom Guds namn.
    Alla som begår vidrigheter har något att skylla på vare sig det är en religion, en ideologi, en sjukdom eller vad som. Jag bryr mig inte om hurvida en person tillhör en särskild religion eller ej. Det enda jag bryr mig om är att man respekterar och värnar om varann. 

     
  • Tia F
    Miss Blue skrev 2013-02-24 11:33:09 följande:
    Krig till exempel.
    Kärlek, pengar, religion, nonchalans, mental instabilitet, en ideologi....det finns mycket som har startat krig i vår värld.  
Svar på tråden Halalslakt