• Anonym

    Ex hör av sig helt plötsligt!

    försök komma över. ditt ex har väl inte haft sex på ett tag eller så.. tror att om ni hoppar på något nu så blir det något kortvarigt som leder till att du blir ännu mera sårad.

  • Anonym
    Anonym (då är vi 2) skrev 2013-02-26 09:52:58 följande:
    Då är vi två som inte förstår vad exet håller på med. Vi har varit separerade i snart 3 månader, han sårade mig (ingen otrohet här heller, vad jag vet) och har börjat hört av sig.
    Jag har inte svarat på sms heller och jag har valt att gå vidare, så som du skrev att man försökte ge förhållandet en chans först.
    Är lika förvirrad som dig
    Det är inte så förvirrande om man ser lite ur det psykologiska perspektivet hur hjärnan fungerar.
    När någon lämnar så förväntar sig den personen ganska ofta att det andre finns där och vill ha en, som att man har ett val, ett val att man kan ångra sig och gå tillbaka till den personen. Det kan ligga i det undermedvetna. När man sedan inte har kontakt med sin tidigare partner, kanske till och med tror att man inte längre har en chans. Börjar hjärnan tänka annorlunda, man hör av sig för att bekräfta att personen fortfarande "vill ha en"..

    Så ni kan svara. "men var bara vänskaplig", Antingen händer inget mer, eller så kommer era ex att vilja ha er tillbaka...det man inte kan få, det vill man många gånger ha.

    Men det ligger mer i det oxå, jag vet inte hur långvarig era förhållanden varit. Men man vaknar ju inte upp en dag och så har alla känslor försvunnit under en natt, eller hur?
    Det är många saker som förstör förhållanden under lång tid, dessa saker "glömmer" vi lättare en tid i från varandra, man ser tillbaka på förhållandet och ser dom bra bitarna. Då blir det plötsligt inte lika självklart varför man lämnade, det i vetskap om att det inte är självklart att man kan få tillbaka sitt ex, sätter igång ett helt annat tanke mönster.

    Det är ju den klassiska tekniken hur man vinner någon tillbaka;Flört
    Att visa sig tillgänglig, be om försök, säga att man älskar den, och allt liknande trycker bara bort personen längre...(men tyvärr gör ju många det)
    Det man ska göra är 1 att visa förståelse för partnerns beslut att lämna. 2 ta paus från sitt ex och gå vidare med sitt liv. Jobba på sig själv, och hitta tillbaka till sig själv-till den personen man en gång va. Vilket är den person exet föll för och vart kär i. ( Dom allra flesta ändrar sig under långvariga förhållanden, kanske blir mindre spontan? Mer gnällig i vardagen? Glömmer visa uppskattning, inte bryr sig om sitt yttre..mm)

    Så under ett par månader jobbar man med sig själv, ser till att bli självständig, ha kul med vänner och tar hand om sig själv. Det som händer är att du blir personen exet föll för, du blir mer attraktiv etc.
    Nästa steg är att träffa exet igen.3 Ringa och fråga om en kaffe, spontant naturligt.. ses på en snabbisfika på stan, prata och ha kul. Prata absolut inte om uppbrottet varför det tog slut.

    4,gå vidare därifrån. Fortsätt att ses som vänner, se till att ha kul och hitta på saker utanför hemmet. Det viktiga är inte hur mycket ni träffas (kvantitet) utan det är kvaliten!
    Prata inte om det som varit, men fina minnen kan nämnas i passande sammanhang..

    5, Gå inte vidare till mys och sex om ditt ex försöker med det. Visa med ditt undermedvetna att du vill mer, men viktigast av allt. Innan det händer något mer-vänta tills exet säger att den vill något mer/vill försöka igen etc.

    Varför detta funkar?
    Många förhållanden tar slut, utan att man försökt göra något åt det som är dåligt. Och man fastnar lätt i negativa tanke banor. Det finns en anledning till att det tog slut, en anledning som många gånger går att ta bort. Det är ofta svårt att se det verkliga problemet när man är involverad i förhållandet..det behövs lite distans.

    Känslor går upp och ner i ALLA förhållanden, hjärnan är nämligen inte kapabel att hålla nivåerna höga hela tiden, samt att man måste fortsätta ha egentid, vara spontana hitta på roliga saker tillsammans och utvecklas för att dessa ämnen ska fortsätta att utsöndras. Detta inser inte många förns efter ett eller fler förhållanden. Man blir kär i en person, inte av slumpen utan att den personen "ger" "besitter" det egenskaper och behov man har... Alltså detta väcks till liv igen när man börjar umgås, och är den personen man en gång va.

    Lite förkortat så det kanske vart rörigtFlört
  • Anonym

    Och ska väl skriva att poängen är inte att lappa ihop något gammalt, utan att starta ett nytt förhållande med en gammal partner. Man lär sig av sina misstag (kanske inte allaSkrattande) Ofta tar vi med det in i nya förhållanden med en ny partner, men kan lika väl ta med det in i ett nytt förhållande med en gammal partner, och lyckas bättre än innan.

  • Anonym
    Anonym (då är vi 2) skrev 2013-03-01 16:46:33 följande:
    visserligen intressant o läsa det du skrev men jag kommer inte ens försöka lappa ihop något, det var för stort svek och sårande som inte går att reparera så antagligen har väl han börjat tänkt nu, flera månader för sent.
    Absolut det förstår jag, Menade bara på varför det så ofta blir så att ex börjar höra av sig..
  • Anonym

    Skriv det till honom att du inte vill ha kontakt med honom mer då han har sårat dig för djupt och att han inte ska ta kontakt igen med dig. Då kommer han förstå och lämna dig ifred. Orsaken till att han tagit kontakt med dig igen är troligtvis att han har fått dålig samvete för att han dumpade dig så hårt och att du blev ledsen och därför vill veta hur du mår efter hans dumpning.

Svar på tråden Ex hör av sig helt plötsligt!