• JTA

    Bojkotta ICA

    Anghammarad skrev 2013-02-27 16:33:24 följande:
    Det jag menar är att självklart får var och en tycka att en artikel eller krönika är dålig skriven men det jag inte kan förstå är att man som trådstartaren i denna tråd går så fullständigt i taket över den och kallar den "svenskfientlig". Vad är det, exakt,  som är svenskfientligt i den?
    Rubriksättningen? Syftet? Tonen? Ordvalen? Argumentationen? Sensmoralen? 
  • JTA
    Anghammarad skrev 2013-02-27 19:19:03 följande:
    Kan du spceificera vad det är i rubriken, syftet, tonen, ordvalen, argumentationen och sensmoralen som är svenskfientligt. På vilket sätt uttrycker det fientlighet mot Sverige och inte bara mot SD/ND/SvP? Eller är du av åsikten att man är svenskfientlig om man inte håller med SD/ND/SvP?
    Nej det är svårt att vara specifik om Mazettis svenskhetshatande krönika. Den handlar ju inte om någonting annat alls, så en sammanfattning blir lika lång som krönikan själv. 

    Jag är av åsikten att man är svenskfientlig om man argumenterar för att det inte finns någonting "svenskt" (där citationstecknen ofta är en del av retoriken, se rubriksättningen) samtidigt som man tvärsäkert definierar andra kulturer och nationaliteter, i Mazettis fall italiensk, och anser dem viktiga att bevara och främja.  Om man drar saken till sin spets är naturligtvis alla kulturer ett resultat av andra kulturers påverkan, på ett eller annat sätt. Men finns inte svenskheten på grund av detta faktum, så finns inte italienarna heller. Och inte kurderna, samerna, islam eller någonting annat. Nihil. 

    Det Mazetti och dessvärre tämligen många andra uttrycker är bara intellektuellt oärligt, eller med andra ord korkat.  
  • JTA
    Knyttan skrev 2013-02-27 19:47:58 följande:
    Du har fått en hel del om bakfoten. Det finns massvis med saker som är svenska. Problemet är att vissa har problem med att dessa svenska saker (så som schottis, polska, kåldolmar, julgran, folkdräkt och kurbitsmåleri) inte har uppstått ur ett totalt vakuum någonstans längs Dalälven.
    All kultur uppstår av ett tankeutbyte mellan olika idéströmningar. Det finns ingen "ren" svensk kultur lika lite som det finns någon "ren" italiensk" kultur (Italien är ju f.ö inte ens 200 år gammalt så det är ju ens frågan om Mazettis förfader egentligen utvandrade från Italien...).

    Så problemet uppstår när man vill försöka hävda någon slags särart baserat på ett kulturarv... för det kulturarvet är ju uppblandat av hundratals beståndsdelar från andra kulturer och traditioner... Det hindrar inte att man kan gilla svenska saker ändå, som julafton, sill och dalahästar. Men man ska vara försiktig med att argumentera för någon slags isolationism grundat i kulturarvet, för om Sverige i alla tider hade varit helt sängt för invandring så hade vi inte HAFT någon schottis, julgran eller ens skriftspråk...

    Svarade du verkligen på rätt inlägg här? Jag ser ingenting som motsäger vad jag skrev, och jag håller väl i stort med vad du skriver. 

    Om det nu ändå missuppfattats: Mitt problem är framför allt att vissa hävdar att inget svenskt finns, samtidigt som de bejakar andra kulturer, etniciteter och nationer som om de hade en precis definition.  
  • JTA
    Rikard skrev 2013-02-27 20:33:30 följande:
    Vi hade inte haft internet eller familjeliv heller.
    Vi hade fått kula eller jojka denna debatt mellan varandra.
    Ööh, så här taskigt brukar du inte argumentera. Knappast någon enda person, SDare eller nationalist eller värre, lär argumentera för att vi inte alls skall ta intryck från andra länder, särskilt inte tekniska landvinningar. 

    Är du sarkastisk? I så fall var det snyggt.  
  • JTA
    Knyttan skrev 2013-02-28 00:21:06 följande:
    Nej du är inte precis kristallklar...

    Så att man gillar inslag från flera olika kulturer innebär att man förnekar att det finns en svensk kultur? Är det så du menar? Då får jag nog beg to differ...

    Och att man skulle förneka att Sverige som nation finns, det är ju snudd på efterblivet, eller? Jag har aldrig stött på någon som påstår att Sverige inte finns. De flesta nationer har väl rätt precisa definitioner, så varför skulle det vara ett problem? Fast det är klart, nu när hästar inte finns, så vad vet man...
    Jag tror du missförstår. 

    Nej, bara för att man gillar inslag från olika kulturer, betyder det inte att man förnekar att det finns en svensk kultur. Det skulle kunna vara tvärtom - att uppskattar man sin egen kultur kan man bättre uppskatta andra kulturer. Känna sig själv som man känner andra. 

    Men om man istället konstaterar att det inte finns någonting äkta svenskt, så till den milda grad att man känner att man måste sätta "svenskt" inom citationstecken eftersom det som sagt egentligen inte finns och därför speciellt måste markeras som någonting som någon annan sagt men inte lyckats definiera.

    Samtidigt som man inte har något problem alls med att tala om andra etniciteter, kulturer och nationer som om de helt självklart är väl definierade.

    Då är man korkad.

    Denna min invändning har egentligen ingenting att göra med huruvida man gillar eller ogillar intryck från andra kulturer. Den handlar mest bara om intellektuell ärlighet.  

    (Apropos nation tror jag du blandar ihop det begreppet med stat. Vilket inte är konstigt eftersom nation, land och stat vardagligen används synonymt. I en djupare diskussion behöver man ofta särskilja de här begreppen. Tänk så här: Nation=folk, land=geografiskt område, stat=politiskt område). 
  • JTA
    FMGA skrev 2013-02-28 10:27:29 följande:
    Evolution på gruppnivå. Nu är det länge sen jag läste evolutionslära, men om man inte enbart diskuterar koralldjur eller Volvox så hamnar man nog lite snett om man glömmer att grupper består av enskilda individer och att evolutionen verkar på individnivå.  
    Det var detta jag tänkte på men dåligt formulerade. Bäst lämpad är den grupp som karaktäriseras av förmåga till anpassning. Snart nog har individerna i denna grupp anpassat sig, i olika riktningar, så pass mycket att de inte längre kan räknas som grupp. Vad det nu var som gjorde att de räknades som grupp - kultur, språk, etnicitet - är nu borta. Men evolutionär framgång räknas i spridning av gener snarare än memer. 
    FMGA skrev 2013-02-28 10:27:29 följande:
    Det blir lite som ditt inledningsinlägg där du anser att Mazettis artikel är ett uttryck för näthat - och kanske att de reaktioner den gav upphov till var ett uttryck för  kärlek till nationen.
    Hm? Den associationen går mig förbi. Du får uttrycka dig enklare, jag är ju kanske  inavlad.
    FMGA skrev 2013-02-28 10:27:29 följande:
    Jag är lite facinerad av den speciella form av kärlek den här gruppen tillägnar den svenska nationen. Den ger liksom en helt ny dimension till begreppet kärlek som påminner om ett partnerförhållande där den ena parten bara ser fel och brister med den andra, men trots detta tror sig älska den den andra skulle ha kunnat vara om hen inte varit den hen är.  
     Mhm, men kanske lite mer som att man älskar sin alzheimerdrabbade partner för den lyckliga historia av samvaro som man trots allt haft. Och som man gärna skulle vilja ha tillbaka - kanske kommer det en bot innan det är för sent? 2014? 
    FMGA skrev 2013-02-28 10:27:29 följande:
    Beträffande gruppidentiteter så är min uppfattning att subjektet är viktigast, d v s om identiteten är vald eller tilldelad. När jag beskriver dig som "sverigevän" (med ironiska citationstecken) blir du tilldelad en gruppidentitet som inte nödvändigtvis stämmer med din egen uppfattning om din tillhörighet.

    Min uppfattning är att "sverigevänner" har en benägenhet att tilldela andra gruppidentiteter i tid och otid. Och att detta stark bidrar till att "sverigevännernas" resonemang präglas av yta polerad med befängdhet.  

    Som t ex förslaget om bojkott av Ica på grund av Mazettis artikel i Icakuriren.  
    Min uppfattning är att FOLK har en benägenhet att tilldela andra gruppidentiteter i tid och otid. Politisk hemvist är knappast signifikant. 

    Hur kom du fram till att en ICA-bojkott skulle vara en konsekvens av den benägenheten? Tankekedjan "redaktionellt material som hatar svenskar" > ICA-kuriren > Schibsted > ICA är väl inte så långsökt. Konsumentmakt behöver inte heller vara perfekt utövad, man kan tycka detta är droppen efter köttfärserier och annat. 
  • JTA
    Knyttan skrev 2013-02-28 20:26:41 följande:
    Jag har iofs rest tillräckligt mycket i världen för att veta att vi har det väldigt bra i Sverige när det gäller vissa saker, och väldigt dåligt när det gäller vissa andra. Sverige är långt i från ett perfekt land, och om du inte fattar det så är det nog mer synd om dig än det är om mig. Det jag däremot INTE fattar är vad ditt inlägg har med mitt första inlägg att göra, när jag någonsin har sagt att det skulle vara dåligt att växa upp i Sverige (med alla idrottshallar och skolor som man ju inte heller hittar i något annat land i världen Obestämd) och över lag vad sjutton du svamlar om?

    Sverige ÄR ett bra land att växa upp i. Har jag sagt något annat? Det innebär ju inte att det finns massa andra ställen som är bra att växa upp i av andra anledningar än att det finns tillgång till bra idrottsanläggningar...
    Vad är det för visa saker som är bra i Sverige? Och vad tänker du på som är väldigt dåligt?
  • JTA
    FMGA skrev 2013-02-28 17:03:26 följande:
    Just det, evolutionär utveckling på gruppnivå innebär diversifiering och så småningom kan gruppen ha utvecklats till något helt annat än vad den var vid första observationstillfället. Jag minns att jag var rätt förtjust i Röda Drottningens hypotes, tagen från Alice i Spegellandet, d v s att den/de som inte förändras hamnar på evoutionens soptipp, förr eller senare. Eller som Röda drottningen säger: Du måste springa fortare för att kunna stanna kvar på samma ställe.

    Associationen som gick dig förbi. Nja, den gick nog mig förbi också, noterade jag innan jag skickade inlägget, utan att idas ändra iofs. Förmodligen syftade jag på att du har fel fokus, en slags tänkt svenskhet som du projicerar Mazettis text på när du antyder att hon gör sig skyldig till näthat eller om det var svenskhat du skrev.

    Assciationer är överhuvudtaget bedrägliga. Funderar lite över din Schibstedtsassociation. Den vore kanske relevant om järnrörsfolket hade förslagit en bojkott av SvD efter att Linderborg skrivit något i Aftonbladet. Samma huvudägare men olika dotterbolag, precis som med Ica och Ica-Kuriren som bägge ingår i Hakongruppen men är självständiga företag. IcaKuriren ägs förövrigt av Forma Publishing.

    Beträffande din alzheimerjämförelse  så ligger det betydligt närmare tillhands för mig att tilldela järnrörsfolket den nedsatta kognitiva förmågan medan jag däremot kan se på vårt land med kritiska ögon samtidigt som jag gillar Sverige.
    Apropå associationer skulle jag vilja påstå att vi riktiga Sverigevänner påminner om exempelvis fotbollssupporters som håller på sitt lag i med- som motgång medan järnrörsfolket bara gnäller om att det var bättre för när man spelade på stubbåkern och ingen i laget var babbe.

    Bojkott eller inte. Vi handlar oftast på Ica - och jag är rätt förtjust i tanken på slippa möta järnrörsfolket där - ständigt muttrande PK, PK, PK och så att chokladbollarna minsann kallas negerbollar på äran och hjältarnas språk.
    Alltså, alzheimer tog jag som exempel på någon/något som ändrat karaktär, blivit oigenkännligt. Som Sverige enligt dem som du nedlåtande och generaliserande kallar järnrörsfolket. Lite grann av näthat här va?

    Vilket får mig att återigen undra om du har någon intressant definition av näthatsbegreppet. Det är ju rätt populärt just nu, och många vill ha det definierat så att det ringar in några andra.

    Gruppen, ja. Och individen. Ju mer jag tänker på det desto mindre förstår jag bakgrunden till grundlagens skrivning att grupper definierade av kultur, språk och etnicitet bör främjas. Varför inte låta kulturerna påverka varandra, gifta sig med varandra, så att någonting nytt och nyttigt för människan uppstår? Det är väl ändå det som är vitsen med mångkultur, om det nu finns någon. Istället väljer man att försöka odla olika gruppidentiteter så att de riskerar att bli bestående och efterblivna istället för att anpassas och utvecklas. Det låter ju rent reaktionärt. Samtidigt, om man konfronterar någon som annars är tydligt positiv till mångkulturen slår denne reflexmässigt bakut när saken kommer på tal - det är ju JÄTTEVIKTIGT att främja andra kulturer! Men va fan ... varför?

  • JTA
    Knyttan skrev 2013-02-28 22:06:08 följande:
    Byråkratin, inskränktheten, vet-bäst-mentaliteten, vädret (ca 9 månader av 12), avundsjukan och att man förväntar sig att staten ska ställa upp och fixa allt åt en är saker som är ganska dåliga med Sverige.

    Bra grejer är till exempel att vi har ett samhälle som bygger på att alla hjälps åt, att vi har högt förtroende för det gemensamma, att svenskar ofta är rätt toleranta och liberala människor... så ungefär.
    Du vet förstås att ditt inlägg här kan anklagas för att vara inskränkt och lida av vet-bäst-mentalitet? Men det är väl i så fall bara ytterligare ett exempel på att du har rätt?

    Vädret är väl ändå vad vi har. Känns märkligt att åka till ett annat land och tänka "oj va fint väder, det har de lyckats bra med!".

    Byråkratin - nej, den är relativt effektiv.

    Förväntan att staten skall ställa upp håller jag med om, åtminstone i ganska hög grad. Till exempel att alla som lyckas ta sig hit självklart skall få arbetsfri inkomst och fritt allt.

    Det höga förtroendet för det gemensamma är väl en anledning till den inställningen. För övrigt beror det förtroendet av ett något sånär homogent samhälle. Man bryr sig mer om dem som man känner samhörighet med.

    "Få saker har så starkt generellt stöd i Sverige som demokrati och generell välfärd. En förklaring är att Sverige så länge har varit ett väldigt homogent samhälle.
    Demokrati och generell välfärd fungerar nämligen bättre i homogena nationer.
    Om någon tycker detta låter kontroversiellt kan det tyvärr enbart förklaras av bristande kunskaper. Här är nämligen den samhällsvetenskapliga forskningen så entydig den kan bli.
    [...]
    Om sambandet mellan demokrati och nationell homogenitet hävdar statsvetare att det är så uppenbart att det inte behöver kommenteras."

    Andreas Johansson Heinö, statsvetare vid Göteborgs universitet

    Man kan alltså säga att förtroendet är en anledning till att vi håller på att avskaffa detsamma.
  • JTA
    FMGA skrev 2013-02-28 22:38:10 följande:
    Som jag uppfattar saken så är det nästan bara kritiker av mångkultur som talar om den i termer av enklaver som i väldigt liten utsträckning påverkar varandra och påverkas av vissa grundläggande värderingar i Sverige. Överhuvudtaget är det väl främst kritiker som ältar begreppet mångkultur.
    Främst kritiker som använder "mångkultur"? Här står vi nog för långt från varandra för en vettig diskussion.

    Anyway. Mångkultur betyder bara att många kulturer lever sida vid sida, individerna inom varje grupp behåller sina kulturella identiteter. Men många förespråkare för mångkultur talar om den berikning som den innebär. Det lär innebära att kulturerna skall utbyta vad man nu har att utbyta - erfarenheter, antagligen. När två personer har utbytt alla respektive erfarenheter, är de lika med avseende på erfarenheter. Eller som vi tidigare konstaterade, anpassningsförmågan har gjort att deras respektive ursprungliga kulturella identiteter förändrats, suddats ut.

    Att sträva efter att behålla gruppernas särprägel, vilket är vad grundlagen uttrycker, måste innebära att sträva efter att hålla utbytet mellan grupperna i schack. Blir det för stort kommer ju olikheterna att suddas ut. Man strävar efter ett så splittrat och efterblivet samhälle som möjligt. Det är ju sjukt.
    FMGA skrev 2013-02-28 22:38:10 följande:.
    Finns det verkligen folk som anser att de som kommer hit ska få möjlighet att odla sina forna gruppidentiteter utan att det samtidigt ska ske en successiv anpassning till Sverige? Själv köper jag iallafall inte avpixlats version av det politiskt korrekta Sveriges sätt att förhålla sig till invandring och invandrare.
    "Etniska, språkliga och religiösa minoriteters möjligheter att behålla och utveckla ett eget kultur- och samfundsliv bör främjas."

    Regeringsformen, första stycket, andra paragrafen.

    Där står också att "det allmänna" skall verka för demokrati och mot diskriminering. Det kan man ju räkna som att svenska värderingar skall gälla.

    Intressant dikotomi, inser jag nu. Först det svenska - demokrati, jämlikhet/jämställdhet. Sedan som motkraft/motpol/motvikt det mångkulturella - etnicitet, religion. Blev faktiskt lite upprymd av den insikten
    FMGA skrev 2013-02-28 22:38:10 följande:
    Och apropå  din metafor för något som förändrats till oigenkännlighet. Har du aldrig slagits av paradoxen att järnrörsfolket ständigt rotar efter det ursprungliga, det  som ska skyddas mot förändringar samtidigt som de förfasas över en religion som krampaktigt håller fast vid urkunderna.

    Det är klart att Sverige och vi som bor här kommer att förändras. Själv roas jag av tanken att det så småningom blir uppenbart för järnrörsfolket och reaktionära muslimer hur oerhört mycket de har gemensamt  i fråga om kvinnosyn, värnandet av det traditionella, individen kontra kollektivet - eller gruppidentiteter om man så vill. Du vet, det där med att fiendens fiende kan bli en vän.
    Jo, många gånger. SDs socialkonservativa/reaktionära ideologi har ju stora likheter med den islamiska som den formulerats under 1900-talet t.ex. i Sayyid Qutbs "Social rättvisa i islam".

  • JTA
    Knyttan skrev 2013-02-28 23:27:08 följande:
    Nej det är den inte, den är oerhört stelbent och fyrkantig.
    Jo, den är relativt effektiv. Tio gånger fler än vad du kan säga.
  • JTA
    Knyttan skrev 2013-02-28 23:49:13 följande:
    Stjärnstopp?

    Och det vet du för du har jämfört den med flera andra länders? För att du har väldigt mycket erfarenhet av svensk byråkrati på olika nivåer? För att du själv arbetar på myndighet?

    Jag kan för min egen del inte påminna mig om någon särskilt byråkratisk (dvs "krånglig") behandling av någonting jag har haft med staten att göra. De flesta ansökningar och framställningar är synnerligen enkla att förstå sig på och genomföra. Deklarationen är väl ett prima exempel: Skicka ett sms. Klart. 

    Men min egen erfarenhet är ju förstås bara anekdotiskt bevis. Här är lite tyngre evidens, snabbt framgrävt på morgonkvisten (kunde du också ha gjort om du velat):

    "Sverige är ett ganska bra land för företag att växa och utvecklas i, tycker företagarna själva enligt en undersökning. ... Byråkrati och regelverk upplevs till exempel som ett hinder av nio procent av de tillfrågade i Sverige, men av 70 procent i Lettland."

    www.gp.se/ekonomi/1.1321781-sma-hinder-for-foretagande-i-sverige

    Transparens, dvs frihet från korruption, är en viktig del i en väl fungerande byråkrati. Här ligger Sverige extremt bra till:

    en.wikipedia.org/wiki/Corruption_Perceptions_Index 

    Men helt säkert kan byråkratin bli enklare. Jag är inte den som säger att Sverige är perfekt. Bara bland de allra bästa länder som skådats i världshistorien.
  • JTA
    Kofot skrev 2013-03-01 08:41:06 följande:
    Eller så läser man och bildar sig en uppfattning utifrån den skrivna texten?
    Eller så läser man OCH lyssnar till Mazetti. Varför har du problem med hennes framträdande på publicistklubben?

    Inte tyckte jag hon verkade berusad, som somliga påstått. Det hade varit bra mycket bättre.
  • JTA
    Kofot skrev 2013-03-01 20:58:40 följande:

    Jag har inga problem med det överhuvudtaget. Jag gillar hennes krönika och jag tycker den är slående på alla sätt och vis.
    Ja nog f-n är den slående.

    Har du alltså inga problem med att hon föreföll vara berusad? Eller att hon hade framställt sig i bättre dager om hon faktiskt varit berusad? Det går inte att förstå vilket du menar.
  • JTA
    Rikard skrev 2013-03-01 22:21:30 följande:
    Mazettis krönika är bra. Detta påverkas väl inte av ifall hon varit berusad vid ett annat tillfälle?

    Mazettis krönika stinker av förakt. Det kan inte vara bra. Och hennes uppförande på PK-debatten var direkt fortsättning på det, i tangentens riktning. Självklart bör man göra en helhetsbedömning och låta sig påverkas av vad den säger. 
  • JTA
    Enter Sandman skrev 2013-03-03 04:53:49 följande:
    Nej, det är inte alls självklart.
    Tvärtom bör man titta på artikeln och inte människan när man gör en bedömning.
    Vem som har skrivit den är irrelevant.
    Det är ju inte personen som ska bedömas, det är artikeln.    
    Vadå "människan"? Ingen har skrivit någonting om Mazettis utseende. Det är hennes uppförande och hennes åsikter som kritiserats. 
  • JTA
    Enter Sandman skrev 2013-03-03 04:52:13 följande:

    Men då måste det först finnas något att omtolka.
    Jag förstår inte den här hysterin med att något måste vara från ett visst land, vi lever i en mångkulturell värld.
    Det mesta är uppblandat och mixat in i varandra och så har man tagit det gottaste.
    Vad spelar det för roll vartifrån det kommer.    
    Precis min mening. Det är så framgångsrika kulturer skapas och fortsätter att nyskapas.

    Så bort med grundlagens skrivning om att etniska, religiösa och språkliga grupper bör främjas. Den innebär bara att inskränkthet främjas.

    Eller hur?
Svar på tråden Bojkotta ICA