Lurade av Goldcar?
Kreditkortet jag använt vid bokning och betalning av vouchern (som inkluderade en tilläggsförsäkring) accepterades inte vid uthämtning av bilen på LPA flygplats den 8 april -17.
En reservation skulle göras på nytt kort plus förbetalning av bränsle. Allt skulle återfås vid återlämning av fulltankad bil. Istället blev det betalning av ytterligare en jättedyr tilläggsförsäkring, mm (kontrakt på spanska).
Vid kontakt med Auto Europe som ställde ut vouchern meddelar man att det troligen inte fanns täckning för en reservation på 1.200 EUR på debit-kortet. Då tar Goldcar betalt för en "tilläggsförsäkring" istället.
Jag betalade 150,8 EUR för vouchern. Slutnotan blev 150,8 (Auto Europe) + 224.3 (Goldcar) EUR. Det är inte ok! Jag återgår att hyra hos "gamla beprövade" hyrbilsfirmor!