• Kerubmamman

    lätt autism

    Avvikande språkutveckling, starka behov av rutiner, problem med exv vissa typer av kläder, ljud, mat, smaker...
    Högfungerande autism är dock en äldre och lite missvisande benämning, det innebär att det inte finns någon begåvningsnedsättning. Enda skillnaden mellan "högfungerande autism" och aspergers är språkutvecklingen. 


    Keruben lyser av intelligensens prakt - Giovanni Pico della Mirandola
  • Kerubmamman
    Anonym (funderar) skrev 2013-03-05 08:04:38 följande:
    Så högfungerande autism är egentligen Asperger fast man kana haftr me är r tal/språk svårigheter närman är barn? Men få ska man även ha special intresse/svår med roll lekar/svår med kompisar mm. Men om man bara har problem med språket,blyg,inte tar för dig så mycket ipå dagis utan är mer avvaktande. Men leker gärna roll lekar och vill gärna lekba med kompisar men. Så behöver man inte vara så orolig?? Barnet är 6 år.
    Ja, så kan man nog säga. För att förvirra det ytterligare kan jag nämna att Aspergers kommer att försvinna som diagnos. ;) Allt kommer benämnas som autismspektrumstörning med tilläggsdiagnoser som språkstörning och utvecklingsstörning. 

    Om barnet bara har problem med språket är det nog inte en autismspektrumstörning. Går barnet hos logoped? 
    Keruben lyser av intelligensens prakt - Giovanni Pico della Mirandola
  • Kerubmamman
    Anonym (funderar) skrev 2013-03-05 11:08:00 följande:
    Ja han går hos logoped och vi har även haft kontakt med specialpedagog och hon sa att han är som vilken killen som hellst. Men dagis har varit på oss att han tar inte för sig i stora grupper och han är blyg när han inte känner folk. Men annars så leker han,hittar på saker,roll lekar och inga speciella intressen mer än vanliga killarna saker som bilar ,dator,iPad mm mm
    Blyghet är inget konstigt och en anledning att han inte tar sig för kan bero på språkstörningen/förseningen (har han fått nån diagnos hos logopeden?) i sig. Det blir jobbigt att försöka kommunicera/hinna uppfatta allt. 
    Keruben lyser av intelligensens prakt - Giovanni Pico della Mirandola
  • Kerubmamman
    Anonym (funderar) skrev 2013-03-05 12:28:30 följande:
    Nej hon sa att hon aldrig tänkt tanken på att han skulle behöva utredas och hon har inte sagt något om språket så de kanske inte behövs att vara orolig :-/. Vi har sagt till dagis att vi tror att de är pga språket som Han inte tar för sig och står först i centrum.. Vi tycker själva att de inte är så konstigt..
    Vilken typ av språksvårigheter har han? 
    Keruben lyser av intelligensens prakt - Giovanni Pico della Mirandola
Svar på tråden lätt autism