Anonym (adhd) skrev 2013-03-08 16:56:15 följande:
Jag har kontakt med BUP, även skolan deltar med jämna mellanrum på dom möterna, men det är att informationen från BUP inte räcker för skolan, dom anser att BUP inte förstår problemet, att medicinen måste ändras omgående, enligt skolan. Men BUP förklarar att det tar tid att ställa in medicin, och byta och höja måste ske i samråd med behandlande läkare som är på plats på onsdagar, men skolan anser att jag skall ringa runt för att barnet skall få en medicinändring omgående.
Aha, då förstår jag. Hur länge har han ätit Ritalin? Håller han på med upptrappning av dosen efter ett förhandsbestämt schema? I så fall får skolan ge sig till tåls. Eller är han uppe i den dos det är tänkt att han ska ha, men BUP håller på att justera den eftersom medicinen inte gett önskad effekt? I så fall är det viktigt att skolan och BUP kommer i kontakt med varandra.
RItalin är ett förhållandevis kortverkande preparat, och det känner så klart BUP till. Om skolan signalerar att medicineringen inte är tillräcklig bör nog BUP lyssna på det. Många barn får bättre effekt av t.ex. Concerta.
Skolan skulle inte reagera så här om det inte finns anledning. De vill ditt barns bästa. Det vill BUP också, men BUP finns inte med ditt barn i vardagen. Därför gör de klokt i att lyssna på skolan. Problemet är väl egentligen att det finns så få läkartider på BUP.
Du ska absolut inte vända dig till någon annan läkare. Det är ingen idé. Det är bara specialister som har rätt att skriva ut dessa preparat. Beställ i stället en ny läkartid hos BUP där du tar upp vilka problem som finns i skolan. Hoppas det löser sig.