Köpa privat, sälja som företag?
Hej!
Vet inte riktigt vart jag ska lägga den här tråden, men det här var det som stämde mest om jag vill vara anonym. Jag undrar om man får köpa produkter som privatperson och sen sälja det vidare i sitt företag?
Bara som ett exempel säger vi att jag ska starta en leksaksaffär och köper ett gäng nallar med mitt privata kontokort på br för att sen sälja i egen webshop eller på t ex Tradera för företagets räkning. Eller måste man köpa i företagets namn för att det ska räknas till det? Jag tänkte i så fall ha en enskild firma och vill inte göra något som kanske är olagligt, men jag vill ju gärna veta att min idé fungerar innan jag lägger ut en massa pengar på den och gärna prova först att sälja privat och ha en sk hobbyverksamhet.
Någon som vet om man får göra så och förstår hur jag menar? Det här med att förklara saker har aldrig varit min starkaste sida.