Inlägg från: Brommafru |Visa alla inlägg
  • Brommafru

    Mässlingsutbrott i Europa och liten ovaccinerad bäbis..

    Vet egentligen inte varför jag skriver, förstår ju själv vartåt det lutar men vill ändå ha lite input.. Gråter

    Vi bokade resa i vintras, en vecka på Menorca (Spanien) i början av augusti.
    Sitter nu och tittar igenom barnens skydd och rekommenderade vaccinationer för resmålet, och inser att jag fullkomligt har klantat bort det faktum att vår minsting inte kommer att ha fått sitt mässlingsvaccin innan vi åker. Hon kommer att vara drygt 6 månader i augusti, och MPR-vaccin får inte ges förrän tidigast vid 9 månaders ålder (de skall dessutom ha 2 sprutor för fullgott skydd, normalt får barn i Sverige sitt första MPR-vaccin kring 18 månaders ålder). Jag helammar och planerar att göra det länge till, men det verkar lite luddigt i litteraturen huruvida antikropparna bebben får genom amning skulle ge tillräckligt skydd mot mässlingen eller ej.

    Mässlingen är en av världens mest smittsamma sjukdomar. Enligt SMI ser man fortfarande pågående mässlingsutbrott av större omfattning i Europa, och Spanien hör till de länder som varit bland de värst drabbade (självklart!! Skrikandes ). Risken för ovaccinerade att smittas vid utlandsresor (även i Europa) måste anses som hög. Vidare kan man läsa på SMI:s hemsida att just spädbarnsdödligheten är hög, och även att risken för komplikationer sekundärt till själva sjukdomen är relativt hög hos barn, oavsett ålder (baserat på studier från de länder där man inte vaccinerar mot mässlingen). Det är med andra ord en riktigt läbbig sjukdom, i synnerhet för de allra minsta.

    Vad faan..!! Våran 3-åring längtar redan och pratar om resan Gråter
    Ska diskutera med BVC-läkaren nästa vecka, men det känns ju som att det ser minst sagt mörkt ut redan nu.. Av det jag läst känns det som att det bara är att avboka direkt. Känner mig sååå puckad som inte tänkte på det här tidigare.

    Tyck nåt..??! Usch vad trist :(


    Ljuvliga barn! ♡ Mamma till två ljuvliga döttrar, E (dec 2009) och A (jan 2013) ♡
  • Svar på tråden Mässlingsutbrott i Europa och liten ovaccinerad bäbis..
  • Brommafru
    Millan83 skrev 2013-03-21 11:58:10 följande:
    Fy vad trist! Pratade imorse med vår bvc eftersom vi ska åka till London när vår dotter är tio månader och jag hade läst samma som du, att man ska vaccinera tidigare. Hon sa att de rekommenderade alla att vaccinera innan utlandsresa. 

    Jobbigt för er att barnet bara kommer vara 6 månader! Vi kommer iaf hinna. Ni kan inte boka om alls?

    Läskigt att detta sprider sig i Sverige också. Blir ärligt talat förbannad på alla som väljer att hoppa över vaccinet!  
    Det är så jävla tråkigt så jag vill gråta För egen del överlever jag, men det gör så ont i hjärtat när jag vet hur mycket 3-åringen har sett fram emot resan. Vi borde knipit käft om bokningen, och inte sagt nåt! Skrikandes

    Du..vaccinationsmotståndare i foliehatt och de där nissarna nere i Järna..jag känner sådant förakt för dem så det finns inte ens ord. Att medvetet utsätta både sina egna barn och andra människor för risker. Blir så heligt förbannad så jag orkar inte ens diskutera det.
    Ljuvliga barn! ♡ Mamma till två ljuvliga döttrar, E (dec 2009) och A (jan 2013) ♡
  • Brommafru
    Millan83 skrev 2013-03-21 11:58:10 följande:
    Ni kan inte boka om alls?
    Vi kan såklart resa en annan gång, men en stor del av släkten åker i augusti så det skulle liksom bli en gemensam kul grej. Vi har planerat det tillsammans, alla bor på samma hotell eller precis bredvid..
    Ljuvliga barn! ♡ Mamma till två ljuvliga döttrar, E (dec 2009) och A (jan 2013) ♡
  • Brommafru
    Millan83 skrev 2013-03-21 12:19:41 följande:
    Blä! Extra trist då om alla ska åka! Men det kanske inte finns nåt alternativ? Eller jo, ni kan ju åka och hoppas på det bästa. Tänkte annars kanske ni kan skjuta det framåt tre månader bara! Eller åka nånstans inom landet då så treåringen iaf får en resa?

    Alla förslag låter ju tristare än ursprungsplanen.  

    Förstår inte hur man kan bortse från att de sjukdomar som är ovanliga är ovanliga tack vare vaccinet! Hur kan man inte se sambandet minskade vaccinering - ökad sjukdomsförekomst?? 
    Jag tror inte, med de fakta som finns, att vi vågar chansa. Om det hade gällt en extremt ovanlig sjukdom kanske..men mässlingen är inte extremt ovanligt. Tvärtom ser man som sagt ganska stora utbrott i Europa. Och med tanke på att det smittar så extremt lätt, genom aerosoler i utandningsluft (tänker mig i flygkabin, transferbuss, hotellrestaurang..etc.. *rryyys*) så räcker det ju att vara på fel plats vid fel tillfälle.

    Får ju såklart bli nåt annat alternativ, hitta på något roligt här i Sverige precis som du säger - så vår 3-åring får någon variant av redan utlovad resa.. Där har man lärt sig en läxa Tyst


    Ljuvliga barn! ♡ Mamma till två ljuvliga döttrar, E (dec 2009) och A (jan 2013) ♡
  • Brommafru
    mandelblomma skrev 2013-03-21 12:23:04 följande:
    Har du själv haft mässling?
    I så fall om du helammar så har bebisen ett ganska gott skydd ändå.
    Men jag förstår din oro.
    Ta upp det med barnläkaren och se vad de råder er till.

    Det går just nu en epidemi även i Sverige i Stockholm och Uppsala
    Nej, jag är dock vaccinerad. Vet inte hur det fungerar med skyddet via amning då..jag hittar inget entydigt svar när jag försöker leta information.

    Jag vet, läste om det här utbrottet här i Sverige
    Visserligen betydligt mindre än de ute i Europa, men ändå. Skitkul.
    Ljuvliga barn! ♡ Mamma till två ljuvliga döttrar, E (dec 2009) och A (jan 2013) ♡
  • Brommafru
    Tygtiiger skrev 2013-03-21 12:44:57 följande:
    Om du tittar på smittskyddsinstitutets hemsida kan du se att man kan vaccinera innan 12 månader - det står inte hur mycket tidigare - men då måste hon få en spruta till när hon är 18 mån. Ring bvc på studs och fråga för de kan behöva diskutera med infektionsklinik etc hur man gör på bästa sätt. 
    Tidigast från 9 månader, står ganska tydligt. Men tack ändå..
    Ljuvliga barn! ♡ Mamma till två ljuvliga döttrar, E (dec 2009) och A (jan 2013) ♡
  • Brommafru
    Millan83 skrev 2013-03-21 12:28:47 följande:
    Hoppas ni kommer på nåt ok alternativ! Vi bor just i Uppsalatrakten så jag är lite glad att hon får sin spruta tidigare. Även om det känns jobbigt att den lilla kroppen ska utsättas för vaccinet. Fast hellre det än sjukdomarna! 

    Hur man än gör får man alltid lida kval för nåt, typ. Vill iaf göra mitt bästa för att hon ska må bra! 
    Förstår att det kan kännas skönt att få vaccinet lite tidigare! :-P
    Vi bor i Sthlm, här rapporterades väl det senaste fallet den 2:a februari tror jag..så man kan ju hoppas på att det klingat av.

    Men som sagt, det är inget skojigt vaccin direkt. Våran äldsta mådde riktigt rävigt när hon fick det, så man förstår att de inte vill ge det till de minsta bebbarna för tidigt.
    Ljuvliga barn! ♡ Mamma till två ljuvliga döttrar, E (dec 2009) och A (jan 2013) ♡
Svar på tråden Mässlingsutbrott i Europa och liten ovaccinerad bäbis..