Inlägg från: PolyPond |Visa alla inlägg
  • PolyPond

    När ska ens dotter/son få sova hos sin flickvän/pojkvän?

    När hon vill. Självklart.

  • PolyPond
    Regnig måndag skrev 2013-03-23 16:09:15 följande:
    Jag menar mest att jag alltid resonerat att sex är bland de minst farliga ungdomar kan syssla med så länge som de skyddar sig väl. (läs använder minst kondom)
    Jag håller med dig i detta. Så länge man skyddar sig vid sex som kan ge sjukdomar eller barn, så kan jag inte se något skäl alls till varför inte ungdomarna skall få lattja precis så mycket som de vill. Sex behöver väl inte vara så blodigt allvarligt hela tiden?

    (På din fråga om ONS, så har flerparten av mina i alla fall varit vänner och bekanta)
  • PolyPond
    skogsvitter skrev 2013-03-25 19:15:37 följande:
    Skulle verkligen vända mig emot att ha sex i så ung ålder om jag var era föräldrar... förbud mot att sova över är såklart bara dumt, men att avråda från sex och tydligt förklara att detta inte är ok när man själv är barn är ganska självklart??? Har inte era föräldrar gjort det?!
    Nej, det är inte självklart. Tvärtom. Ungdomar får ha sex med andra ungdomar och det är inget som helst fel med det, så länge de inblandade vill och är rädda om varandra. Jag finner din inställning mycket mossig.
  • PolyPond
    skogsvitter skrev 2013-03-25 22:48:50 följande:
    Jag menade mer med tillägget om man nu som förälder alltså inte tycker det är ok (vilket jag förmodar om de inte får sova över hos varandra).
    Hur skulle föräldrarna kunna hindra det, med mindre än att man alls hindrar ungdomarna från att träffas, menar du?
    Inte har väl föräldrar makt över sina ungar på det planet särskilt ofta?
  • PolyPond
    skogsvitter skrev 2013-03-25 22:56:46 följande:
    Var har jag skrivit hindra? Nu får du faktiskt ta och läsa ordentligt.
    Jag förstår bara inte poängen med att ge ungdomarna en moralistisk föreläsning.


  • PolyPond
    skogsvitter skrev 2013-03-26 15:59:59 följande:
    Ok..? Och vad anser du att föräldraskap och fostran handlar om? För mig handlar fostran om att ge barnen vettiga värderingar och vägleda dem till god moral, en känsla av rätt och fel osv, socialisering. Du tycker alltså att det är överflödigt att agera förälder?
    Jag anser att det är omoraliskt att försöka lära barn att det är dumt att de får göra som de vill med sina egna kroppar, så länge de inte skadar sig.
  • PolyPond
    aysn skrev 2013-03-26 16:08:07 följande:

    Barn kan inte avgöra om de skadar sig eller kanske kommer att skada sig. Barn kan inte bestämma helt själv över sina kroppar, de saknar konsekvenstänkande. Och de som tycker det är ok att 13-åringar har sex, är det ok för 11-åringar med? 10-åringar?

    Jag kommer att avråda mina barn mycket starkt från att ha sex i så ung ålder och kommer absolut ta upp alla risker etc. Sova över hos eventuell pojk- eller flickvän får de göra när de flyttat hemifrån.   
    Det är klart att en elvaåring som vill experimentera sexuellt med en jämnårig får göra det om hen vill. Hur skulle hen kunna skada sig så länge det är på egna villkor, menar du?
    Man blir inte skadad genom att leka, prova och undersöka så länge man mår bra av det. Dessutom får man ju göra misstag i nästan alla andra områden man skall lära sig under uppväxten, så varför inte inom sex? Måste det verkligen vara en stor grej? Vad är det för fel på att prova någonting, inse att "det där var inte roligt" och sedan ha koll på det, när det gäller det sexuella?

    Varför vill man föra vidare en traumatiserad inställning till detta? (Ja, det är vad jag menar att det resonemang du för är sprunget ur).
  • PolyPond
    skogsvitter skrev 2013-03-26 16:14:10 följande:
    Små barn har inte självbestämmanderätt över sina egna kroppar om det innefattar sexuellt umgänge, så själv finner jag det högst omoraliskt att låta barn göra som de själva vill utan att öht ta ansvar över deras handlingar eller att försöka fostra och vägleda dem. De är minderåriga, omyndiga. Du är föräldern.

    Det är dessutom högst tvivelaktigt att det även rent rättsligt är ok för ett så litet barn att ha sexuellt umgänge, självklart beroende på situation och ålder på den andra personen men det är trots allt barn det handlar om. Minderåriga som inte är mogna till ett totalt självbestämmande. Är båda parter så unga att de inte är straffmyndiga kopplas exempelvis socialtjänsten ofta in istället.
    Barn som inte nått könsmogen ålder (vilket vissa har när de är tretton) har inte sexuellt intresse som vuxna. Däremot har de en sexualitet och den har de all rätt i världen att utforska på egna villkor. Att som vuxen komma in och moralisera över detta är att störa en process som kan vara känslig.

    Som förälder är det mitt ansvar att värna om mitt barns rätt till sin egen kropp och det gäller även rätten att inte förstöra hens integritet.
  • PolyPond
    aysn skrev 2013-03-26 16:49:15 följande:
     Jag anser att man endast ska ha sex om man kan hantera alla möjliga konsekvenser (graviditet, eventuell abort, eventuellt föräldraskap, att man blir utnyttjad, etc). Inte allt man lär sig under uppväxten kan ha så allvarliga konsekvenser. För mig hör sex till vuxenvärlden och tonåringar kan leka och testa genom att först utforska sin egen kropp och sedan andras genom kyssar och smek etc. Varför måste man direkt ligga med varandra?
    Det finns hur mycket som helst att göra inom sex utan att det kan leda till graviditet. Sex är SÅ mycket mer än "kuk i fitta". Jag blir förvånad varje gång jag hör dessa trångsynta argument om vad det innebär att ligga.
  • PolyPond
    aysn skrev 2013-03-27 07:39:22 följande:

    Hur många tror du håller sig till petting när de väl kommit igång?
    Det heter inte petting längre, allt är sex. Och ungdomar som är trygga i sig själva och sitt eget utforskande gör det i den takt som passar dem själva.
    Om de vill stoppa in snoppen i snippan så är de förstås redo för det. Det som man förälder bör göra är att tillhandahålla kunskap och skydd.
  • PolyPond
    Pimpim75 skrev 2013-03-27 07:52:03 följande:
    Kan vara skönt när föräldrar säger NEJ!
    Har man egen självkänsla behöver man ingen som säger nej åt en. En person med självkänsla lyssnar på sig själv och sätter upp de gränser som passar för den egna personen.
  • PolyPond
    aysn skrev 2013-03-27 11:56:38 följande:

    Oj, är inte det där lite naivt? Ungdomar är otroligt sällan trygga i sig själv och det har inte med uppfostran etc att göra utan med puberteten/frigörselen/identitetssökandet/hormoner na. Det är en period av sökande och osäkerhet och jag kan tycka att det är lite ansvarslöst att bara släppa dem lösa och säga "lycka till nu!". Jag har mycket mer livserfarenhet än mina barn och ser det som mitt ansvar att vägleda dem. Visst hade det varit härligt om alla ungdomar som har sex verkligen vore redo för det, men verkligenheten ser tyvärr inte så ut. 
    Så varför får de inte göra fel när det gäller sex? Varför är det ett område där man inte får "misslyckas", "göra om och göra rätt" och "testa och sedan inse att man inte var redo"?
    Varför är just sex ett område där man inte får göra fel?

    Att inte säga "nej" som vuxen är inte samma sak som att lämna ungarna vind för våg. Det är fullt möjligt (och antagligen enklare) att utbilda dem i ämnet sex utan att komma med moralkakor.

  • PolyPond
    skogsvitter skrev 2013-03-27 16:34:24 följande:
    Jag förstår varför man talar om en slapp generation... snacka om att frånsäga sig sitt vuxna ansvar. Barn är barn. De behöver lära sig, det har inget med självkänsla att göra. Det är en direkt mognadsfråga!
    Självkänsla är viktigt för att kunna ta mogna beslut - dvs. beslut som bygger på vad man själv vill göra med sin kropp.

    Jag är inte det minsta slapp. Däremot har jag sysslat med sexualkunskap så pass mycket att jag har en avslappnad attityd till det.
  • PolyPond
    aysn skrev 2013-03-27 18:35:15 följande:
    För att det kan gå så fruktansvärt fel. Det verkar som om sex för dig är något väldigt vardagligt, typ som att nysa. Det är det inte för mig. Jag kan knappt tänka mig ett område där man kan bli djupare sårad än just vid sex (och det kan hålla i sig ett helt liv), likaså som det knappt finns ett område som kan få en att känna sig bättre. Och jag vill gärna att mina barn får uppleva den där bästa känslan och tror att chansen är störst om de är känslomässigt mogna när de börjar ha sex med andra. Nyfikenhet innebär inte att man är känslomässigt mogen.


    Det är en interessant fråga och interessant att man kan tycka och göra så olika. 
    Ja, det är mycket vardagligt och behöver verkligen inte vara mer än så. Jag anser inte att sex bör mystifieras.
    Jag kan komma på många områden som man kan bli betydligt mera sårad inom.

    Nyfikenhet är en förutsättning för att söka den kunskap som gör en person mogen och kunnig.
  • PolyPond
    aysn skrev 2013-03-27 20:08:34 följande:

    "...och behöver verkligen inte vara mer än så" - men det kan vara mer än så och det vill jag gärna att mina barn ska få uppleva. Låter nästan lite ledsamt att se det som något så vardagligt.

      
    Jag tycker precis tvärtom, att det är ledsamt att se det som något annat än fullständigt naturligt, njutbart och något man får misslyckas med också.
  • PolyPond
    lykantrophona skrev 2013-03-27 20:22:43 följande:
    Ja du, jag och min första pojkvän hade aldrig vaginalt samlag. Med min andra tog det över ett halvår, trots gott om oralsex och bdsm.

    Varför skulle folk rusa till vaginala samlag om det inte vore just för ett synsätt bland vuxna som menar att det är "det mest riktiga sexet"?

    Berätta gärna för barn om alla risker som finns med sex. Berätta att du helst vill att de väntar, berätta om skydd. Men ett förbud hjälper inte särsilt långt, skulle jag tro. Vi kan se att i områden i USA där sexualundervisningen bara går ut på att "säga nej till sex", så finns det ändå höga abortsiffror etc. Man hjälper ungdomar till en säker sexualitet genom dialog, information om skydd... inte genom förbud.

    Är man orolig för att en tonåring ska dras med i grupptryck, ska man ta upp det. Inte fokusera på sexet. Grupptryck i sig kan ju leda till dåliga saker, som att man börjar röka, mobbar, inte vågar vara ärlig etc. Detta avhjälps bäst med en trygg miljö, stark självkänsla och gott om pratstunder.
  • PolyPond

    Om jag ska uttrycka mig kategoriskt, så tycker jag att åttiotalisterna har en väldigt moralistisk och trångsynt  (och för mig väldigt skrämmande) syn på sex. Sjuttiotalisterna är generellt mer avslappnade. Kanske för att de senares föräldrar växte upp under den sexuella frigörelsen på ett annat sätt...

  • PolyPond
    aysn skrev 2013-03-28 16:40:40 följande:

    Jag är sjuttiotalist och tycker det är skrämmande med den "fria uppfostran"  (= ingen uppfostran)
    Du tillhör dem jag upplever som undantag då. Uppfostran och förbud är inte samma sak. Vägledning, samtal och information är viktigare för mig. Det är långt ifrån "fri uppfostran".
  • PolyPond
    skogsvitter skrev 2013-03-29 07:42:04 följande:
    Du har ändrat dig alltså, med tanke på att det är just dessa punkter du argumenterat emot i hela tråden hittills.

    Nej, jag har inte ändrat mig. Jag vägleder bara på ett annat sätt än det som somliga förespråkar: ett sådant som bejakar barnens tro på sig själva, sina förmågor, känslor och egen förmåga till gränssättning.

  • PolyPond
    lykantrophona skrev 2013-03-29 14:20:38 följande:
    Jag tycker inte att sex är jämförtbart med saker som alkohol, utseendefixering etc, som ju är skadligt i sig. Sex är oftast ganska nyttigt, så länge man utför det säkert (ungefär som sport alltså).
Svar på tråden När ska ens dotter/son få sova hos sin flickvän/pojkvän?