• cm2011

    Borderline

    Snubblade över den här tråden och har läst nästan hela. Har en syster som jag ett tag nu misstänkt skulle kunna ha borderline. Hon har så länge jag kan minnas aldrig mått bra. Anorexi, hetsätning, överträning, byter mellan olika jobb och utbildningar hela tiden, klarar inte vara ensam, hat/kärlek till sin mamma, tycker själv att hon är värdelös och ful (vilket hon inte är), har varit inlagd på psyk, gått hos flera psykologer, fått testa olika mediciner för att må bättre, osv. Jag har inte längre så mycket eller nära kontakt med henne, för jag upplever henne så krävande, självcentrerad och manipulativ, men tänker på henne ofta. Har i olika omgångar försökt prata med henne, men känner mest att hon sätter upp en fasad. Hon bor en bra bit från mig och jag tycker det är ännu svårare att hålla kontakt över telefon. Har ni något tips på hur jag kan hjälpa henne må bättre? Helst utan att hon får mig att må dåligt... Önskar att jag kunde få henne att ta den hjälp som hon erbjuds, men vet inte riktigt hur?

  • cm2011

    Tack för svaret TS!

    Jag vet faktiskt inte om hon har fått någon diagnos eller inte. Hon har iaf inte sagt något om det när vi pratat. Får fråga henne! Är rätt länge sedan vi pratade på riktigt.. Blir mest bara ytligheter när vi hörs nu. Vi har haft perioder då vi pratat mycket och en del om hur hon mår, men jag har alltid upplevt det som att hon upprätthåller en fasad.

    Jag vet att hon har mörkat en hel del om hur hon mår när hon har varit i kontakt med psykologer och när hon var tvångsinlagd (efter självmordsförsök), men jag är ju inte med vid samtalen så jag kan ju bara lyssna på vad hon berättar. Kan avsaknaden av diagnos kanske bero på att hon fortfarande är ung (hon är i 25-årsåldern)?

    Jag har som sagt var släppt mycket på kontakten, för jag tycker att det känns så jobbigt och meningslöst att prata med henne. Men jag skulle gärna engagera mig mer, om jag visste vad som fungerar. Tycker också att hennes pojkvän får ta en ganska tung börda, men det fungerar vad jag vet för det mesta fint mellan dem - som tur var!

    Nå jag ska iaf ringa och höra om hon någon gång har diskuterat ev diagnoser. Tack för inblicken!

Svar på tråden Borderline