• 130214

    Frågor om "fader okänd"

    Klart det går att "ta tillbaka". Det kan ju ha framkommit uppgifter som mamman inte visste eller kom ihåg då! Du kanske har träffat personen igen av en slump eller sett personen på tv eller tidning! En faderskapsutredningen kan och ska ALLTID öppnas om nya uppgifter finns!

  • 130214

    Kan tillägga att "fader okänd" inte är en slutlig fastställande som ett medgivande ett dna prov då man inte kan ändra i ärendet hur som helst! Fader okänd är däremot öppet tills barnet är 18 år även om man inte aktivt driver ärendet hos familjerätten i mer än minst ett år, oftast ett par 3-4 år!

  • 130214

    Ett tillägg till Fader/moderskap är offentliga uppgifter och kan kollas på Skatteverket om man är nyfiken. Det är således inte olagligt att berätta om vem som är far till ett barn, däremot kan det mycket väl anses som integritetskränkande att publicera myndighetspapper gällande en annan person så det skulle jag vara ytterst försiktig med!!

Svar på tråden Frågor om "fader okänd"