Ogipsad spricka i underarmen och frågor om träning!
I onsdags trillade jag så illa att jag fick en spricka högt upp i underarmen. Första läkaren ville gipsa mig upp över armbågen medan andra och tredje på läkaren på det större sjukhuset försynt undrade hur han tänkte då man på det sjukhuset jag kom till inte gipsade så små frakturer som satt så till.
Jag skickade istället hem med mitella och ett träningsprogram. I det programmet ingår att böja och sträcka på armbågen och att vrida på handleden. Jag var trött och förvirrad och blev först nu lite förbryllad över allt. Ena läkaren ville att jag skulle hålla armen helt still i tre veckor medan de andra menar att jag kan använda armen så länge det inte gör ont. Jag ska så klart inte lyfta och ha mig, men jag ska träna armen enligt programmet och skriva på datorn med den och så.
Är det inte tidigt att göra övningarna eller är det lika bra att börja på en gång? Jag kan inte riktigt ringa och höra efter heller, för den mottagning som jag började på ville ju gipsa mig och hålla mig i stillhet.
Någon som haft en sån här liten spricka och kan delge hur ni fick göra?