Ångrar tandställning
För ca 15 år sedan fick jag tandställning då en av mina permanenta tänder kom ut i gommen och behövde flyttas ut till tandraden. Samtidigt fick jag som "bonus" även tandställning i nedre käken eftersom mina tänder satt trångt och var ojämna. Det senare var dock inte nödvändigt, utan endast pga att jag redan var patient där.
Justeringen i nedre käken ångrar jag bittert idag då jag nu fått reda på att det inneburit att tänderna flyttats ut från benet för att få det rakt och i och med detta har tandköttet mindre stöd och gjort det otroligt tunt och känsligt. Detta i kombination med att tandköttet allmänt blir känsligare under graviditet har gjort att jag fått en djup tandborstskada. (Visst, jag borde väl ha varit mer försiktig, men har inte haft några problem innan) Jag hoppas att det går att göra något åt den, väntar på råd från en specialist.
Hade jag vetat att tänderna flyttas ut från benet vid en tandreglering hade jag aldrig tackat ja till att göra det i underkäken. Är besviken över att jag inte informerades om detta samt hur känsligt tandköttet kan bli efter ett sådant ingrepp.
Så ni som haft tandställning eller funderar över tandställning, var medvetena om detta! Men det kan ju vara så att de är bättre på att informera om det idag än för 15 år sedan.
Ville väl mest skriva av mig lite.