Hjärtklappning och ångest - Vad göra?! :'(
Hej! Detta blev lite långt men snälla läs och hjälp mig..
Jag har de senaste månaderna haft det otroligt stressigt, varit ständigt orolig och mått riktigt dåligt rent psykiskt.
Det började för några månader sen i form av lättare hjärtklappning som kom och gick. Höll i sig ett par minuter. Förstod inte alls varför jag fick detta.
Jag pluggar på distans och har senaste månaderna haft det riktigt tufft i skolan framförallt, men också en del i privatlivet. Var i början hos en psykolog för detta, men kände inte att jag fick ut något av det. Vad gäller pluggandet så ligger jag ständigt efter, då dottern blir sjuk ganska ofta, och jag blir hemma med henne och hamnar efter. Varje kurs är 3-5 veckor långa (läser på 100%), så en veckas vabbande gör att jag måste komma ikapp 5 dagar under dessa veckor, vilket är i princip omöjligt för mig med barn och allt. Och får jag ett IG till (har redan så många man får ha) så dras mitt studiestöd in, vilket skulle innebära ekonomisk kris för vår familj. Därav stressen!
Hur som helst, har senaste veckorna märkt att hjärtklappningen börjat komma flera gånger om dagen, och håller i sig uppemot 5-30 min åt gången. Nu får jag också kraftigare hjärtklapping, känns som om det liksom trycker över bröstet och jag får jobbigare att andas. Jag kan inte sova på nätterna, gråter och gråter. Dottern var sjuk i 1 vecka första veckan av denna kurs som jag läser nu, och jag var magsjuk den andra. Så nu har jag tre veckor på mig att göra 5 veckors arbete på och jag har aldrig mått så dåligt för jag klarar inte av det, rent tidsmässigt. Men om jag inte klarar det så får jag inget mer studiestöd och mitt liv rasar! Läser upp mina gymnasiebetyg.
Varje gång jag bara tänker på att jag ska plugga kommer hjärtklappningen direkt, och riktigt kraftig sådan. Den håller i sig ända tills jag slutat tänka på pluggandet och lämnat datorn/boken där jag pluggar. Jag gråter varje gång jag ska plugga! Vilket resulterar att jag går ut på t.ex en promenad istället, och när jag kommer tillbaka och ska försöka igen händer samma sak och jag får panik. Kan sitta vid middagen och tänka på skolan, och då kommer hjärtklappningen och ångesten igen. Känns som om jag kommit in i ett riktigt dåligt mönster, och jag har slutat se glädjen med livet! :'( Har legat efter i skolan i ett halvår, men alltid fått in uppgifterna i sista sekund, men nu finns det inte en chans.
Hjärtklappningen och ångesten är så jobbig så en stor anledning till att jag hamnar efter är just för att jag inte klarar av att plugga. Jag pluggar samtidigt som jag gråter och har hjärtklappning, och det fungerar inte i längden, då väljer jag att lämna det och tänker; Jag gör det imorgon , då mår jag nog bättre, och hittar 100 andra saker som måste göras framför plugget, som ger mig lite bättre samvete också..för tillfället..
SNÄLLA säg vad jag kan göra?! Jag orkar inte må såhär dåligt hela tiden.. Vad ska jag göra åt hjärtklappningen och ångesten/depressionen? Söka hjälp? Men var i såna fall? Känns som om dom kommer tycka jag är fjantig.. :'(
Jättetacksam för svar!