NenneLo skrev 2013-04-07 09:01:56 följande:
Jag har tunt, torrt hår som bara ligger platt och tenderar att få stripiga toppar trots att jag toppar det. Finns det något jag kan göra, för jag vill verkligen ha långt och FINT hår. Jag använder inte plattång eller locktång, inga hårprodukter förutom schampoo och balsam. Och någon olja till topparna, så jag fattar inte hur det kan bli slutet så fort. (?)
Jag har långt mörkt tjockt hår... det tar superlång tid för det att torka (speciellt jobbigt på vintern)... det är för tjockt för att göra nåt med (gummisnoddar spricker och klämmor orkar inte hålla det)... går åt mängder med shampoo och balsam... inte många frisörer som kan klippa det bra för att det är tjockt.
Har många MÅNGA gånger önskat mig tunnare hår... ljust hår som blir så där vackert solblekt på sommaren... som flyger med sina lätta änglastrån i vinden.
Summan av allt... man kan inte göra så mycket åt sitt hår... man har det man har... så njut av det för det finns alltid folk som är avis på det du har. :)
För konkreta tips... tvätta inte för ofta... det kan vara jobbigt början men håret/hårbotten vänjer sig och blir inte flottigt lika snabbt. Låt det få bli flottigt ibland... tror det egna fettet är bäst för håret. Bra produkter tycker jag är viktigt... gäller att hitta nåt som passar för DITT hår... jag använder tresemme luxurious moisture.
Mitt hår mår bra av att flätas... det är som att det blir skyddat från det vanliga vardagsslitaget. Flätar fuktigt/blött hår... sätter sen upp flätorna med hårnålar (är för gammal för att gå runt med slängande flätor) och låter det torka... sen när man släpper ut det så är det fina vågor som ger volym.