Hur packar vi lätt men får ändå med allt nödvändigt
Om ett par veckor ska vi hälsa på svärföräldrarna i 1v. De bor utomlands och vädret i början på maj är ungefär som i Sverige i juni, dvs det kan vara 25-30 grader och sol eller 15 grader och regn.
Hemma hos svärföräldrarna finns en gammal gunghäst men annars inga leksaker som passar för vår 2åring.
För att komplicera saker ska även svägerskan följa med så vi blir 3 vuxna och 1 barn vars packning ska in i bilen på vägen från flygplatsen och hem till svärföräldrarna. Som tur är behöver vi inte släpa på vagn men det blir ändå en hel del grejer som måste med.
Lite leksaker måste vi ju ta med så att dottern har nått att göra som inte inkluderar att klättra där hon inte får eller försöka ta sig in i knivlådan i köket Det där med att vara inne eftersom det regnar har t ex aldrig slagit vår dotter så någon typ av regnkläder är ett måste, både för henne och helst även för mig. Hon är dessutom blöjfri men det händer olyckor i perioder så vi måste ta med oproportionerligt mycket byxor även om tvättmöjligheter finns.
Ge mig tips på vad som absolut måste med och samtidigt på hur vi ska hålla det till ett absolut minimum! Vilka leksaker kan vi ta med som tar lite plats och är roliga länge? Bra lösningar på klädesfrågan.