• Zinfandel

    Fragmin, Trombyl o progesteron...

    Omega 3 bör du ta långt i förväg. Angående resten så föreslår jag att du kollar med den läkare som ordinerat det. Det skiljer sig nämligen beroende på anledningen och från läkare till läkare och du ska du ta det som är avsett för just dig. Prog brukar man dock börja med nån dag före FET. {#emotions_dlg.flower}

  • Zinfandel

    Bra med Omegan! Nej då, det är en vanlig ordination med alla 3. Tror jag brukar börja med prog 2 dagar före FET?! En del immunläkare ordinerar Frag & Tromb på ET + 2, en del från CD 2. Ja, de är tyvärr okunniga men oftast även ointresserade Skrikandes Tar du 5000 ie Frag & 75 mg Tromb?

  • Zinfandel

    De brukar ordinera Frag 2 dagar efter ET eftersom det trots allt ökar blödningsrisken. Frag ger hemska blåmärken, lägg en isbit mot sprutstället före och efter så lindrar det. Jag har alltid börjat efter ET men vet inte vilket det blir nästa gång! Håll hårt i henne!!

  • Zinfandel

    Okej, det där fattade jag inte riktigt.... Du går på en klinik nu men måste byta vid ev nästa försök...? 

    Det spelar ingen roll vilken tidpunkt tu tar Frag & Tromb.  

Svar på tråden Fragmin, Trombyl o progesteron...